Trzecia fala epidemii koronawirusa groźniejsza w powiecie dębickim [WIDEO]

19.03.2021

Pacjenci, którzy trafiają do szpitala w Dębicy są w poważniejszym stanie niż w czasie poprzednich wzrostów zakażeń – powiedział w programie Słowo za Słowo starosta dębicki Piotr Chęciek.

W tej chwili wszystkie 152 łóżka covidowe są zajęte, a niemal wszyscy pacjenci wymagają terapii tlenowej.

– To się zmieniło w stosunku do tego co było w poprzedniej fali. Nie tyle osób wymagało tej terapii tlenowej i nie z taką intensywnością. Mamy oczywiście nowy zbiornik, 20 ton tlenu, ale jest problem instalacji, która nie jest przystosowana do tego żeby w jednym momencie z tlenu korzystało 100 osób. Nie możemy jej przebudować, bo epidemia cały czas trwa, a przebudowa wiąże się z tym, że musielibyśmy opróżnić pół szpitala, rozkuć ściany, instalować rurki, a to jest niemożliwe. Bazujemy na tym, że to się nie zepsuje, że nie będzie żadnej awarii, bo gdyby tak było to wtedy musielibyśmy ewakuować wszystkie osoby chore na Covid w ciągu jednej doby. Możemy sobie wyobrazić jaki to jest problem.

Dlatego starosta zaapelował o rozsądek i stosowanie się do obostrzeń.

– Jest to wszystko na granicy i tutaj mieszkańcy powinni się mocno zreflektować i zastanowić nad tym. Ja widzę bardzo złe objawy tego co się dzieje w mediach społecznościowych, w przestrzeni społecznej – jakieś zabawy, spotkania, imprezy z okazji 8 marca. No niebywała rzecz po prostu.

Pacjenci chorzy na Covid-19, dla których braknie miejsc w szpitalu w Dębicy będą przewożeni do najbliższych szpitali: w Mielcu, Jaśle, Ropczycach, Sędziszowie czy Tarnowie.

Od początku roku w powiecie dębickim zmarło 50 osób zakażonych koronawirusem.

Posłuchaj:
Piotr Chęciek
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czernecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN