Tuchów gościł winiarzy z całej Polski i Europy

05.08.2019

Za nami IV Międzynarodowy Festiwal Win TUCHOVINIFEST oraz 20 Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych. Na tuchowskim Rynku prezentowali się winiarze z Polski oraz zagranicy, a także przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały regionalne potrawy.

Dla tych, którzy przybyli na dwudniową imprezę czekały m.in. stoiska z degustacją win. Dużym powodzeniem cieszyły się polskie produkty, bardzo często pochodzące z winnic z powiatu tarnowskiego. – To staje się już coraz bardziej popularne tu w regionie – mówi zastępca burmistrza Tuchowa, Wiktor Chrzanowski. – Z roku na rok ranga polskiego wina stale rośnie. Przez wielu miłośników wina jest doceniane. Rzeczywiście wkracza już na półki w restauracjach, a klienci coraz częściej pytają o polskie wino. Trzeba przyznać że jesteśmy w Polsce i powinniśmy pić polskie wino. Myślę, że ta kultura picia wina jest coraz wyższa – dodaje.

Dużym powodzeniem cieszyła się degustacja potraw regionalnych. – To wiele dań i ciast z własnych przepisów – mówi Małgorzata Wojtanowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Siedliskach koło Tuchowa. – Pyszne pierogi w czterech rodzajach. Jedne z kaszą, kolejne ruskie, mieszane oraz ze szpinakiem. Te zmieszane to oczywiście mięso z kapustą, kaszą gryczaną oraz serem białym. Okraszamy to słoniną, którą razem z cebulką prażymy. Myślę że to jest najlepsze. Na naszym stoisku poza pierogami jest jeszcze kwaśnica, zupa grochowa czy też pasztety z cukinii oraz soczewicy.

Na muzycznej scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne, a także młodzież z terenu gminy Tuchów. Na zakończenie dwudniowej imprezy zagrała „Tulia”, która reprezentowała Polskę podczas konkursu piosenki „Eurowizja”.

Posłuchaj:
Wiktora Chrzanowskiego
Małgorzaty Wojtanowskiej
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN