W Turzy powstaje baza telefonii komórkowej. Mieszkańcy protestują

05.02.2020

Na jednej z działek trwa budowa stacji bazowej telefonii komórkowej. Mieszkańcy twierdzą, że nikt ich nie powiadomił o planowanej budowie, nie prowadzono też z nimi żadnych konsultacji w tej sprawie.

Jeden z mieszkańców Turzy zgodził się, aby na jego działce wybudowano bazę jednego z operatorów telefonii komórkowej.

Nikt jednak planowanej inwestycji nie konsultował z mieszkańcami dwóch graniczących z działką miejscowości.

– Trzeba zaznaczyć, że to nie jest mały maszt z jedną anteną. To jest baza telefonii komórkowej z trzema antenami i czwartą sterującą tymi trzema. Jest to budowa ogromna. Sąsiedzi nie zostali poinformowani, jedynie właściciele sąsiednich gruntów, ale zostali poinformowani już o budowie, nie o planach. Nie było żadnych konsultacji – mówią oburzeni mieszkańcy.

Mieszkańcy uważają, że nadajniki będą miały szkodliwy wpływ na ich zdrowie i piszą odwołania, ale jak dotąd bez odzewu.

– Nikt nie wziął pod uwagę smogu elektromagnetycznego. Tu w pobliżu są 2 transformatory. Plan pola elektromagnetycznego jest tak ustanowiony, że szkodliwe RM sięga do drogi, a niektóre budynki, parę metrów od tego, już nie są ujęte w planach.

– Mieszkańcy robią odwołania, wysyłają do Tarnowa, do Krakowa. Zza biurka ktoś tym steruje, nie pyta o wolę mieszkańców i buduje coś takiego.

Marek Karaś, wójt gminy, przyznaje, że mieszkańcy zgłaszali urzędowi tę sprawę, ale gmina nie jest stroną i nic nie może zrobić.

Mieszkańcy byli u mnie, zgłaszali problem, ale z tego co rozumiem, Starostwo Powiatowe wydało pozwolenie na budowę tej wieży. Wszystkie procedury były dopełnione przez inwestora. Gdyby było coś niezgodnego z prawem, to nie dostałby zgody – mówi w rozmowie z RDN.

Z drugiej strony zasięg telefoniczny w gminie jest słaby, te wieże muszą gdzieś powstawać – dodaje.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN