Twój e-PIT podstawy i zmiany 2020

14.11.2019

W 2019 roku ustawodawca wprowadził wiele zmian i zapowiedział kolejne. Nowelizacje obejmą między innymi usługę Twój e-PIT, która pozwala na pracę nad elektroniczną deklaracją podatkową, przygotowaną dla podatnika przez Krajową Administrację Skarbową. Jakie nowości czekają podatników? Na co należy się przygotować?

Podstawowe zasady działania Twój e-PIT
Usługa Twój e-PIT została uruchomiona jako możliwość rozliczenia deklaracji podatkowej, przy odpowiedniej kooperacji z organami podatkowymi i Krajową Administracją Skarbową (KAS). Dzięki temu rozwiązaniu, na podstawie wcześniej podawanych do fiskusa danych, KAS może przygotować tak zwany Twój e-PIT dla podatnika, a ten może ograniczyć swoje działania do jego sprawdzenia, edycji, akceptacji lub nie podejmując żadnych czynności zgodzić się, żeby Twój e-PIT został rozliczony za niego.

Rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do skorzystania z Twój e-PIT
Jedną z głównych zmian, które mają dotyczyć usługi Twój e-PIT w 2020 oraz przyszłych latach, jest rozszerzanie katalogu podmiotów, które będą mogły z niego skorzystać. W 2019 roku usługa Twój e-PIT dotyczyła podmiotów rozliczających swoją deklarację za rok 2018, które osiągały przychody z umów o pracę, umów zlecenie, o dzieło lub przychodów kapitałowych, czyli podatników pracujących na formularzu PIT-37 lub PIT-38. Od 2020 roku usługa ta będzie rozszerzana dla kolejnych podatników, w tym w szczególności osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Według zapowiedzi, usługa będzie dostępna zarówno dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczającą podatki na zasadach ogólnych – na przykład na formularzu PIT-36, jak i podatników podatku liniowego rozliczających się na druku księgowym PIT-36L oraz płacących tak zwany zryczałtowany podatek dochodowy – czyli korzystających z formularza PIT-28.

Usprawnienia techniczne i integracja z innymi systemami PIT-2020
Część planowanych zmian polega na rozszerzaniu funkcjonalności systemu Twój e-PIT oraz zgłaszanych przez podatników jego niepełności czy niedociągnięć. Taką zmianą ma być między innymi połączenie systemu z rejestrem PESEL (w pełnej integracji). Dzięki temu, w praktyce Twój e-PIT będzie mógł nie tylko rejestrować i powielać wcześniej wprowadzane ulgi na dzieci, ale odnosić się do aktualnej sytuacji rodzinno-finansowej widniejącej w oficjalnym rejestrze PESEL. W konsekwencji oznacza to, że przy rozliczeniu za 2019 rok (PIT 2020), pojawią się ulgi na nowonarodzone dzieci.

Czy Twój e-PIT będzie obowiązkowy?
Twój e-PIT został uruchomiony, jako dodatkowa usługa funkcjonująca obok tradycyjnych (papierowych) formularzy PIT oraz obok elektronicznych e-deklaracji. W żadnym wypadku korzystanie z Twój e-PIT nie jest jednak obowiązkowe. Co ważne, według zapowiedzi podatnik nie będzie miał takiego zobligowania w przyszłości. W dodatku, nadal w sytuacji przygotowania zarówno Twój e-PIT jak i indywidualnej deklaracji, zawsze dla urzędu skarbowego obowiązujące jest zeznanie złożone przez podatnika samodzielnie. Przygotowanej deklaracji Twój e-PIT w systemie podatnik nie musi więc odrzucać.

Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Patryk Wicher
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN