Tymczasowy szpital w Krynicy – Zdroju rozpoczyna prace

18.11.2020

To kolejny po Stadionie Narodowym szpital tymczasowy dla osób chorych na Covid-19, który został dziś (18.11) oficjalnie otwarty w Krynicy. 

Szpital oficjalnie zaczął działać już dzisiaj, a jak wyjaśniał obecny na miejscu
Zbigniew Gryglas – podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, tempo w jakim powstał jest co najmniej ekspresowe

Od decyzji pana premiera, pana Mateusza Morawieckiego minęło niespełna 3 tygodnie, a dzisiaj ten szpital będzie już mógł przyjąć pierwszych chorych. Warunki jakie tutaj spotkają osoby chore są naprawdę dobre. Ta substancja, ten majątek, który tutaj został zgromadzony, został tutaj zainwestowany będzie wykorzystywany nie tylko przez te pierwsze miesiące, ale też przez długie lata. Taki jest nasz pomysł na tę instytucję.

Jak dodaje, podobnych obiektów w Polsce ma być 17.
Ten szpital to nie tylko budynek, jak zaznaczał na dzisiejszej konferencji prasowej, Wojciech Skurkiewicz sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej to również specjaliści, którzy w tym szpitalu będą
pracować.

 Te 168 łóżek, które są uruchamiane w ramach funkcjonowania szpitala tymczasowego, to jest wielki sukces. Ministerstwo Obrony Narodowej decyzją ministra Mariusza Błaszczaka oddaje do dyspozycji społeczeństwa nie tylko zasoby kadrowe, zasoby ludzkie, ale również infrastrukturę.

W szpitalu mają pracować lekarze i pielęgniarki z regionu, zapewniał o tym
wojewoda małopolski Łukasz Kmita

Wydałem decyzję o skierowaniu do pomocy tutaj personelu z okolicznych sanatoriów, a także z innych obiektów, gdzie pracują lekarze i pielęgniarki właśnie po to, aby personel szpitala był gotowy do przyjęcia pacjentów. Bardzo serdecznie dziękuję także dyrektorowi szpitala powiatowego, który będzie szpitalem patronackim dla tego szpitala.

Zadaniem szpitala, będzie też odciążenie pozostałych placówek w regionie

 Dzisiaj jesteśmy gotowi do tego, żeby przyjąć pacjentów w najbliższych dniach. Będziemy rozmawiać z dyrektorami szpitali subregionu sądeckiego, ale też całego województwa małopolskiego, aby pacjent który ma trafić do szpitala w Krynicy do szpitala tymczasowego, jak najszybciej został tutaj przekazany. Zadaniem tego szpitala będzie również odblokowywanie szpitali, którzy dzisiaj przyjmują bardzo dużą liczbę chorych.

Wyjaśnia dyrektor szpitala w Krynicy Zdrój Sławomir Kmak i jak dodaje niewykluczone, że pierwsi pacjenci w szpitalu pojawią się jeszcze dzisiaj, bo zarówno szpital jak i personel jest gotowy do pracy.
W szpitalu będą pracować dwa zespoły jeden to pracownicy, czyli pielęgniarki i fizjoterapeuci tej placówki, czyli pracownicy Szpitala Wojskowego, którzy obiekt znają bardzo dobrze. Natomiast drugi zespół to pracownicy szpitala powiatowego w Krynicy. Będzie to m.in. około 80 pielęgniarek i kilkunastu lekarzy.

Posłuchaj:
Marek Jaśkiewicz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN