Tysiące śniętych ryb w Uszwicy – śledztwo ruszyło

30.07.2018

Śnięte ryby znaleziono na blisko 20 kilometrowym odcinku rzeki od Sterkowca do w Borzęcina Górnego.

Mieszkańcy Borzęcina oraz Brzeska w rozmowie z reporterem RDN mówią, że rzeka od kilku lat jest zanieczyszczana. – Nieodpowiedzialność ludzi jest tak wielka, że puszczają różne ścieki. Nikt tego nie sprawdza, co płynie. -Pewnie ktoś jakieś zanieczyszczenie wypuścił, bo żadnej innej możliwości nie ma, gdy tyle ryb jest śniętych. Same od siebie ryby nie padają, więc ktoś coś wylał do rzeki. A kto to zrobił, trudno powiedzieć. -Browar chyba nie zatruwa, chyba że ktoś w górnym odcinku rzeki to robi – mówią mieszkańcy.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z zatruciem rzeki złożył Maciej Podobiński. Radny powiatu brzeskiego mówi otwarcie, że od lat gospodarka ściekowa wielu gmin pozostawia sporo do życzenia. – Sygnały o pogarszającej się jakości wody w rzece Uszwica mamy już od lat. Ten stan wód jest nie najlepszy. Sama gospodarka wodno – ściekowa, w poszczególnych gminach, wzdłuż koryta rzeki, też pozostawia w wielu aspektach wiele do życzenia. Dodam tylko, że wśród zatrutych gatunków ryb, z całą pewnością odnotowano: klenia, jazia, okonia, jelca, świnkę, brzankę, kiełbia, płoć i ukleję – wyjaśnia radny.

Brzeska policja w najbliższych dniach będzie prowadzić dochodzenie. – Zostały zabezpieczone dowody, będziemy przesłuchiwać świadków – mówi Ewelina Buda, rzecznik brzeskiej policji. – Na miejscu zostały przez policjantów wykonane oględziny. Pobrane zostały do analizy próbki wody. Teraz policjanci będą wyjaśniać, z racji tego, że zgłoszenie dotyczyło próby zanieczyszczenia wody. Informacje te będziemy sprawdzać w ramach prowadzonego postępowania – dodaje rzeczniczka.

Sprawa zatrucia została również przekazana do tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie oraz brzeskiego Sanepidu.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Maciej Podobiński
Ewelina Buda
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józef Gawron
play
Słowo za słowo (NS) - Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN