Uchwała o zakazie palenia węglem w Tarnowie do poprawy

25.10.2019

Uchwała antysmogowa miała być głosowana na październikowej sesji Rady Miejskiej. Jednak radni wszystkich klubów zdecydowali, że – zanim wystąpią w tej sprawie do Sejmiku Województwa Małopolskiego – przedyskutują jeszcze długość okresu dostosowania się mieszkańców do ewentualnego zakazu. 

Uchwała, która została zdjęta z porządku obrad, wyznaczała 3 lata.

Mieszkańcy muszą mieć więcej czasu, by przygotować się finansowo na zmianę ogrzewania, mówi Ryszard Pagacz, przewodniczący klubu PiS.

– Wyznaczenie dwóch, trzech lat to jest nie do przyjęcia, my czegoś takiego nie poprzemy.  Nie może być to uchwał tak radykalna, że do tego dnia i koniec. Nie da się tego zrobić systemem nakazowo – rozdzielczym, bo co,  jeżeli ludzie nie zdążą ze względów finansowych, to zabronimy im ogrzewać mieszkania.  A wszyscy, którzy nie są w stanie podłączyć się do gazu, bo nie ma sieci w niektórych miejscach, to co z nimi, do tego dochodzi kwestia utrzymania, jak już przejdzie się na ogrzewanie gazowe. 

Jak mówi przewodniczący klubu Nasze Miasto Tarnów, Tomasz Olszówka, jest szansa na kompromis w tej sprawie pomiędzy wszystkimi klubami.

– Skoro taka szansa na kompromis się pojawiła, to ten jeden miesiąc jeszcze poczekajmy i w tym czasie powstanie zespól, który jeszcze doprecyzuje konkretne zapisy projektu uchwały i spróbujemy znaleźć taki zapis, który nie będzie jakoś dokuczał mieszkańcom. Uchwała mówi o wprowadzeniu zakazu palenia węglem i innymi paliwami stałymi w nowych budynkach od zaraz, a w istniejących wprowadzenie zakazu z okresem przejściowym. Wyłączyliśmy w projekcie kominki, bo to nie spotkało się z przychylnością. 

Jak mówi prezydent Roman Ciepiela, zdecydowali o przygotowaniu wspólnie z radnymi nowej wersji uchwały.

 – Zamiar wprowadzenia zakazu palenia węglem musi być otoczony programem osłonowym dla tych, którzy w inny sposób nie potrafią ogrzać swojego mieszkania. Nie możemy tak z dnia na dzień odebrać im możliwości ogrzewania mieszkania. Złożyłem propozycję wspólnej pracy nad tą uchwałą. Zadeklarowałem, że weźmiemy udział w przygotowaniu nowej wersji, natomiast decyzja ostateczna należy do  Sejmiku. Powinien być to długi okres dostosowawczy, mamy blisko 4 tysiące palenisk na terenie miasta.

Prezydent dodaje, że jeśli zakaz palenia węglem wejdzie w życie, nie będzie dotyczył MPEC-u, który również ogrzewa mieszkania węglem. Jak wyjaśnia, miejska spółka nie jest źródłem niskiej emisji,  bo ma odpowiednie urządzenia zabezpieczające przed wpływem na lokalne środowisko.

Uchwała antysmogowa miasta Tarnowa ma wejść do obrad sesji w listopadzie.

Ostatecznie o zakazie zdecyduje jednak Sejmik Województwa Małopolskiego. Sama Rada Miejska nie może wprowadzić takiego zakazu.

Posłuchaj:
Ryszard Pagacz
Tomasz Olszówka
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN