Uciążliwości zapachowe w Krzyżu powinny się zmniejszyć. Rusza budowa nowoczesnej hali

12.07.2021

Hala przykryje plac, na którym będą dojrzewać odpady organiczne. W tej chwili proces odbywa się na wolnym powietrzu.

Obiekt buduje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli jedna z dwóch firm zlokalizowanych przy ul. Komunalnej, które – w ocenie WIOŚ-u – są odpowiedzialne za uciążliwości zapachowe w tej dzielnicy miasta.

Jak mówi prezes MPGK, Mariusz Burnóg, wykonawca w ciągu kilku najbliższych dni ma dostać pozwolenie na budowę i do końca października powstanie hala nowej kompostowni.

Obiekt przetworzy 6 tysięcy ton bioodpadów rocznie – dodaje.

– To będzie hala wyposażona w ciągi technologiczne odsysania powietrza, będzie napowietrzanie pryzm. Będzie w pełni zautomatyzowana i będą urządzenia w postaci przerzucarek, kontenerów przyspieszających procesy kompostowania. Budujemy to w celu polepszenia przede wszystkim procesu kompostowania. To nie będzie jak w tej chwili odbywało się na wolnym powietrzu, tak naprawdę na placu, ale to będzie w obiekcie z napowietrzaniem, z odciągami technologicznych procesów, więc będzie to w pełni zautomatyzowana, nowoczesna kompostownia.

W jakim stopniu uciążliwości zapachowe w Krzyżu znikną, nie wiadomo, bo również druga firma, która jest zlokalizowana przy ul. Komunalnej, zajmuje się odpadami i WIOŚ stwierdził tam również nieprawidłowości związane m.in. z brakiem hermetyzacji podczas składowania i kompostowania odpadów.

– Trudno powiedzieć w tym przypadku o źródle zapachu, bo obserwujemy to od dłuższego czasu. Na pewno musimy robić wszystko, żeby jakiekolwiek potencjalne źródło eliminować w zarodku, czyli próbować stwarzać takie warunki, gdzie nie będzie żadnych wątpliwości, że to właśnie ta instalacja, czy ten proces powodują jakiekolwiek uciążliwości dla mieszkańców. Hala będzie w pełni obiektem nowoczesnym z oczyszczaniem powietrza, które tam będzie się gromadziło, więc będzie zupełnie inna technologia niż obecnie.

Hala do kompostowania bioodpadów będzie kosztować 10 milionów złotych.

Posłuchaj:
Mariusz Burnóg
Jadwiga Koziol, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN