Uczą się na fantomach, które mówią i kaszlą [ZDJĘCIA]

10.05.2019

Sale wykładowe tarnowskiej PWSZ zamieniły się w gabinety szpitalne. Studenci pielęgniarstwa będą uczyć się na nowoczesnych symulatorach medycznych.

Fantomy i manekiny potrafią naśladować różne objawy i zachowania pacjentów. Zadaniem studentów jest zdiagnozowanie choroby i udzielenie pomocy.

Te pracownie są bardzo przydatne, bo pokazują autentyczne przypadki medyczne – mówią studenci wydziału pielęgniarstwa tarnowskiej PWSZ.

– Bardzo dużo się uczymy, możemy przećwiczyć nie tylko na pacjentach, ale potem pójść już na oddział, na szpital i być dobrze przygotowanym do tego co nas czeka. To jest pozorowany pacjent. On może nam symulować różne rzeczy. Od drgawek, padaczki, może dostać krwawienia z nosa, łzy z oczu mogą mu się lać. Obrzęk języka może też mu się pojawić. Ogólnie to tak jak na prawdziwym człowieku.

Nowoczesne urządzenia pozwolą na odnalezienie się studentów w realiach szpitalnych czy też zagrożenia życia – mówi poseł Michał Cieślak.

– To krok w kierunku kształcenia zawodowego ale i również praktycznego. Czyli mamy tutaj bardzo technologicznie zaawansowane sale i na bazie tego sprzętu, który dzisiaj jest już tu dostępny, będziemy kształcić bardzo dobrej klasy środowisko. Będzie ono pracować na kierunkach już w nie długi czasie bardzo rozchwytywanych przez szpitale czy przez inne ośrodki.

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej pomoże wykształcić kadrę pielęgniarską – mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko.

– To są bardzo ważne elementy kształcenia, w tym przypadku pielęgniarek. Monoprofilowe Centra Symulacji Medycznej powstają w całym kraju. Jest to nowa jakość w kształceniu pielęgniarek. Wysokiej jakości symulatory, fantomy, trenażery czy urządzenia, które pozwalają nabywać umiejętności techniczne w wykonywaniu różnych zabiegów pielęgniarskich, czy tych ratujących życie w komfortowych warunkach.

Nowoczesne pracownie powstały w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Ich koszt to ponad 2,5 miliona złotych.

Tarnowski szpital Św. Łukasza w ramach współpracy z uczelnią będzie szkolić personel medyczny.

Studenci wydziału pielęgniarstwa mogą tam liczyć także na zatrudnienie.

Posłuchaj:
Studenci
Michał Cieślak
Józefa Szczurek-Żelazko
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN