Uczennice I LO w Tarnowie pojadą do Doliny Krzemowej

23.06.2022

Maria Joźwiak i Aleksandra Stojak – uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie pojadą do Stanów Zjednoczonych.

Znalazły się one w trzydziestce młodych Polaków, którzy otrzymają stypendium Queen Hedvig Scholarship.

Pozwala ono uczniom na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, gdzie mają okazję poznać jedną z renomowanych uczelni amerykańskich i wybranych przedsiębiorstw badawczych.

Maria i Aleksandra zgodnie stwierdzają, że taki wyjazd to dla nich ogromna szansa. Aby otrzymać stypendium, musiały przekonująco przedstawić postać ze świata nauki lub biznesu, która je inspiruje, pisząc o niej esej w języku angielskim.

– Chciałam rozszerzać swoje horyzonty, poznawać nowe możliwości, zwiedzić te uniwersytety i zobaczyć, jak wygląda praca na takich uczelniach. Pisałam o Janie Szczepaniku. To jest nieznana postać, a chciałam pokazać jego osiągnięcia. – To jest niezapomniany wyjazd, wizyta w tak znanych miejscach, rozszerzanie horyzontów i poznanie swoich możliwości. Ja wybrałam jedną ze swoich dwóch idolek. Jest to Rita Levi-Montalcini, neurobiolog, która odkryła czynnik wzrostu neuronów – mówią Maria i Aleksandra.

I LO jako jedyna tarnowska szkoła otrzymało zaproszenie do programu stypendialnego. Na poziomie szkoły odbył się pierwszy etap rekrutacji. Później uczniowie musieli odbyć rozmowę z komisją złożoną z organizatorów wyjazdu. Było także głosowanie on-line.

Stypendyści spędzą w USA czas od 24 września do 1 października. Podczas pobytu zwiedzą Uniwersytet Stanforda, SRI International (Stanford Research Institute), NASA, a także innowacyjne korporacje ze Stanów Zjednoczonych.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN