Uczniowie i nauczyciele połączyli siły w poszukiwaniu dawcy szpiku dla chorego na białaczkę Szymona

21.05.2022

“To TY możesz zostać jego BOHATEREM!” – pod takim hasłem nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i Centrum Kształcenia Zawodowego połączyli swoje siły z kolegami i koleżankami z innych szkół.

Przygotowali plakaty, hasło i zachęcają, jak mogą, mieszkańców Tarnowa, aby zarejestrowali się w Bazie Pobierania Komórek Macierzystych, a wszystko po to, by uratować życie chorego na ostrą białaczkę szpikową Szymona, niespełna czterdziestoletniego brata jednej z tarnowskich nauczycielek.

Jak powiedziała Radiu RDN nauczycielka z Centrum Kształcenia Zawodowego Kinga Schab, przeszczep szpiku to jedyny ratunek dla Szymona, dlatego liczy się czas.

Akcja adresowana jest do naszego kolegi, brata naszej koleżanki, który ma teraz 39 lat i do niedawna wiódł normalne życie, pracował, tak jak my. Otrzymał diagnozę, że cierpi na ostrą białaczkę szpikową. Jedyny dla niego ratunek w tym momencie to jest wykonanie przeszczepu szpiku kostnego. No i z tego powodu postanowiliśmy zorganizować akcję rejestracji potencjalnych dawców tego szpiku.

W akcję poszukiwania dawcy dla Szymona włączyli się uczniowie i nauczyciele kilku szkół tarnowskich, m.in. Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika.

Ola, uczennica ‘Szczepanika” zwraca uwagę na to, że rejestracja w Bazie Pobierania Komórek Macierzystych może uratować nie tylko życie Szymonowi czy innemu choremu na nowotwór krwi, ale i nasze, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Mamy dużą nadzieję, że im więcej znajdzie się potencjalnych dawców, tym łatwiej i szybciej znajdziemy bliźniaka genetycznego dla Szymona i pomożemy mu wrócić do zdrowia. Myślę, że to jest bardzo ważna rzecz, bo nawet sami możemy być w takiej sytuacji, jak Szymon. Też możemy kiedyś potrzebować pomocy, a znajdując się w bazie potencjalnych dawców szpiku, możemy łatwiej znaleźć swojego bliźniaka genetycznego.

Akcja przeprowadzana jest w porozumieniu z Fundacją DKMS. Uczniowie i wolontariusze Fundacji będą zachęcać tarnowian, by zrobili proste badanie, wymaz z błony śluzowej policzka, który pozwoli ustalić zgodność tkankową i znaleźć ‘genetycznego bliźniaka” dla Szymona lub innej osoby chorej na nowotwór wymagający przeszczepu szpiku kostnego.

Rejestracja potencjalnych dawców odbywać się będzie w kilku terminach w różnych miejscach w Tarnowie.

Taka możliwość będzie 31 maja podczas Dni Sportu Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie. W godz. od 9 do 15 w Auli Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Szujskiego 13, będzie można zrobić wymaz i zarejestrować się w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS

Uczniowie i nauczyciele pomagający Szymonowi obecni będą także ze stoiskiem Fundacji DKMS na naszym radiowym pikniku 5 czerwca.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (M) - Sławomir Paterek
play
Słowo za słowo (NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN