Uczniowie III LO najlepszymi mówcami w Polsce

10.04.2019

Młodzież z elitarnej, tarnowskiej szkoły wywalczyła tytuł Mistrza Polski na Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu.

Co ciekawe i godne odnotowania, była to jedyna ekipa składająca się z trzech, a nie jak zakłada regulamin, czterech mówców.

Z uwagi na brak możliwości uczestnictwa w turnieju Filipa Olszówki w fazie pucharowej turnieju, rolę trzeciego i czwartego mówcy pełnił Mirosław Jarosz.

Jestem zadowolony z tego, że sukces osiągnęliśmy nie przez to, że byliśmy lepsi od przeciwników, tylko że staliśmy się być od nich lepsi – tłumaczy Mirosław Jarosz.

– Po każdej debacie miałem myśl z tyłu głowy, że pomimo tego, że przed debatą wszystkie logiczne argumenty przemawiały za tym, że powinniśmy przegrać to ja czuje – znowu nam się udało. Takie uczucie towarzyszyło mi do finału. Po nim już go nie miałem i była wtedy była ta chwila niepewności. W ogóle przed całymi eliminacjami, w przeciwieństwie do mojej drużyny wierzyłem, że nam się uda.

Będąc w pierwszej klasie pomyślałem, że naszą szkołę trzeba wydobyć z “posuchy debatanckiej” – mówi Filip Olszówka.

Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich to też jest kolejny rozdział naszego życia. Dla mnie to był już trzeci raz, dlatego tym bardziej żałuję, że nie mogło mnie być na samym finale. Widząc w jaki rytm wpadliśmy, było dla nas jasne, że możemy coś osiągnąć, tylko trzeba było pokonać największego przeciwnika – samego siebie.

Na finał pojechaliśmy w trójkę i to było wyzwanie – zaznacza Zuzanna Piotrowicz.

– Jechałam tam z takim nastawieniem, że co będzie to będzie, fajnie, że w ogóle spróbujemy to zrobić w trójkę. Gdy udało nam się przejść do 1/4 finału to ja już wtedy nie mogłam w to uwierzyć. Sam moment dojścia do finału to było coś niesamowitego. Dopiero uświadomiłam sobie, gdy odespałam trzy nieprzespane noce, że jestem Mistrzem Polski.

Nie spodziewaliśmy się, że dojdziemy aż tak daleko – podkreśla Tymoteusz Turski.

– Nigdy w pełni nie akceptowałem tego, że możemy zdobyć ten tytuł. Gdzieś była taka myśl, że nie przyjechaliśmy tutaj wygrać, tylko po to, żeby nam się przyjemnie debatowało.

Dumy ze swoich uczniów nie ukrywa dyrektor III LO, Jan Ryba.

– To był ich pomysł, żeby stworzyć szkolną ligę debatancką, żeby tych drużyn było coraz więcej i nie poddawać się. Często im mówię nie bądźcie nadęci, nie bądźcie pyszni, nie używajcie argumentu – “My, elitarna szkoła”. To naprawdę się przydaje, bo ta skromność czasem zwyciężą. Raz pod wozem, raz na wozie. Tak jest teraz. Bardzo się cieszę.

Tytuł najlepszego mówcy fazy eliminacyjnej uzyskał Filip Olszówka.

W finale Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich reprezentanci III LO w Tarnowie pokonali I Liceum Ogólnokształcące w Inowrocławiu.

Posłuchaj:
Mirosław Jarosz
Filip Olszówka
Zuzanna Piotrowicz
Tymoteusz Turski
Jan Ryba
Wydawca, fot. FB/Marcin Lewandowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Zbigniew Pietruszka
play
Słowo za słowo (M) - Robert Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Arkadiusz Aleksander
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN