Uczniowie klas ósmych wybierają szkoły średnie

22.06.2022

Ponad 3,5 tys. deklaracji wpłynęło do tarnowskich szkół średnich. Najbardziej oblegane są licea i te klasy technikum, które oferują kształcenie w popularnych zawodach.

Wtorek 21 czerwca był ostatnim dniem składania przez uczniów deklaracji wyboru szkoły średniej.

Jak podkreśla wiceprezydent Tarnowa odpowiedzialna za edukację, Bogumiła Porębska, niemal wszystkie tarnowskie szkoły dokonały pełnego naboru do pierwszych klas. Niemniej jednak trzeba poczekać, aż uczniowie otrzymają świadectwa szkolne i wyniki egzaminu ósmoklasisty, bo o przyjęciu do wybranej szkoły decyduje liczba punktów.

– W zasadzie można powiedzieć, że każda szkoła dokonała naboru, przynajmniej wstępnego, deklaracyjnego, ponieważ nie ma ani punktów za świadectwa, ani punktów z egzaminu, więc to są na razie deklaracje uczniowskie. System działa w ten sposób, że odcina od góry 32 osoby. My zakładamy w pierwszym etapie naborowym, że 32 osoby to jest oddział klasowy w szkole ponadpodstawowej.

Bogumiła Porębska wskazuje także, że nie zmieniły się w zasadzie preferencje uczniów, co do rodzaju szkoły i kierunku kształcenia.

– Najmniejszym powodzeniem cieszą się, jak zwykle co roku, szkoły branżowe i tutaj jest zawsze kłopot pewnego rodzaju. Licea ogólnokształcące obłożone. W technikach to znowu informatyk i programista cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Do szkoły mundurowej, szkoły wojskowej, też bardzo dużo chętnych.

Od 24 czerwca do 12 lipca uczniowie mają dostarczyć do wybranych szkół świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Wtedy też mogą dokonać zmiany wniosków o przyjęcie.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 19 lipca o godzinie 10.

25 lipca uczniowie potwierdzą wolę przyjęcia do szkoły, a listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych szkoły podadzą 26 lipca. Rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych będzie prowadzona od 27 lipca do 18 sierpnia.

W roku szkolnym 2022/23 zaplanowano w tarnowskich szkołach średnich ponad dwa i pół tysiąca miejsc dla absolwentów podstawówek. W liceach ma to być 39 oddziałów, w szkołach branżowych dziesięć, a w technikach 31.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN