Uczniowie szkół z powiatu tarnowskiego rywalizowali w niesieniu pierwszej pomocy

26.04.2019

Sztuczne oddychanie, pomoc rannemu w wypadku, czy też wezwanie służb medycznych na miejsce zdarzenia. Młodzi podczas rejonowych mistrzostw mieli do wykonania cztery zadania. Musieli również poprawnie wypełnić test wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu.

Umiejętność niesienia pierwszej pomocy zawsze się przydaje – mówią reporterowi RDN, uczestnicy mistrzostw.

– Nic nie wiadomo co nas może spotkać. Zawsze się takie rzeczy przydają, bo możemy przechodzić ulicą i być w takiej sytuacji, gdzie będziemy potrzebować pomocy. To jest taka adrenalina, bo trzeba po prostu pomóc człowiekowi. Ja jestem osobą bardziej taką otwartą. Reaguje na krzywdę kogoś innego. To ma za zadanie pokazać, czego jeszcze nie umiemy i czego powinniśmy się nauczyć.

Wiedza na temat niesienia pierwszej pomocy wśród uczniów tarnowskich szkół licealnych i technicznych rośnie.

Młodzi stale się tego uczą, wiedzą jak sobie radzić w trudnych sytuacjach – podkreśla Ewelina Nowak, z tarnowskiego oddziału PCK.

– Nauczyciele i opiekunowie tych drużyn, którzy przygotowują tą młodzież, są dobrze przygotowani do tych zawodów. Pierwsza pomoc medyczna jest teraz tak jakby na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o edukację dla bezpieczeństwa w szkołach. Dzieci i młodzież się tego uczą. Wiedzą jakie są zasady, jak sobie pomóc. Nawet w sytuacji, gdyby wydarzyło się coś w szkole.

W finale Rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy wzięło udział dziewięć drużyn, które reprezentowali uczniowie szkół m.in. z Tarnowa, Gromnika czy też Wojnicza.

 

Posłuchaj:
Uczestnicy
Ewelina Nowak
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN