Uczyli się od zagranicznych artystów, a teraz przekazują te wiedzę dalej

27.01.2020

Uczniowie Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych w zeszłym roku wyjechali na dwa tygodnie do Włoch. Teraz prowadzą warsztaty dla swoich rówieśników. – Na zagraniczne zajęcia udało się wysłać dwie grupy – wyjaśnia ks. Paweł Kochaniewicz, dyrektor szkoły.

Jedna uczyła się we Florencji w Szkole Sztuki Sakralnej, gdzie na zajęciach z pograniczna jubilerstwa uczyli się wykonywać się tzw. intaglio fiorentino, czyli taki grawer florencki, typową, florencką sztukę zdobniczą w metalu. Druga grupa 10-osobowa, w instytucji, która nazywa się Universita dei Marmorari, a w gruncie rzeczy była takim stowarzyszeniem, gdzie uczyli się ręcznego wykonywania intarsji w marmurze – wyjaśnia.

Każdy z uczniów do Polski przywiózł dwie prace. Gabriela w Rzymie nauczyła się intarsji marmurowej, która polega na robieniu wgłębień w marmurze i wypełnianie go kolejnym kawałkiem.

– To nie jest bardzo lekka praca, trzeba dużo siły i cały dzień trzeba kuć w marmurze. To nie jest łatwa praca ale bardzo efektowna. Prace inkustratorów można zobaczyć w bazylice w Rzymie i większych kościołach. Te techniki pochodzą z renesansu nie używając żadnych maszyn.

Klara i Łukasz pojechali do Florencji i uczyli się tutaj technik z dziedziny metaloplastyki. Wykonali biżuterie metodą intaglio fiorentino.

Technika jest jubilerska, chodzi o to aby na metalowej płytce zrobić specjalne otwory, dzięki czemu płytka zmienia się w formę, którą można później modyfikować. Teoretycznie metoda jest łatwa. Start zawsze jest trudny, ale po dwóch tygodniach to już wiemy co robić – wyjaśnia Łukasz. – Uczyliśmy się w szkole sakralnej we Florencji, tworzono tam naczynia liturgiczne a zajęcia prowadziły z nami dwie absolwentki Maria i Eliza, był też profesor Francesco Paganini – dodaje Klara.

Prace uczniów znajdują się teraz w szkolnym archiwum.

Widoczne na zdjęciach prace z intarsji oraz prace jubilerskie z motywem intaglio fiorentino powstały jako rezultat projektu Warsztaty u włoskich mistrzów, podczas stażów w dniach 3-14 czerwca 2019 w Universita dei Marmorari w Rzymie i w Sacred Art School we Florencji. Projekt realizowany był na zasadach programu Erasmus+ został sfinansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Posłuchaj:
ks. Paweł Kochaniewicz
Gabriela
Uczniowie
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN