Ulewne deszcze w regionie – woda zalała domy i szkołę [WIDEO]

17.09.2021

Zalane posesje, domy i szkoła – to rzeczywistość z jaką mierzyli się w nocy strażacy z regionu limanowskiego. W piątek (17.09) długotrwałe opady sprawiają też ogromne kłopoty na Sądecczyźnie.

Trudna sytuacja w regionie w związku z opadami deszczu. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej zostali ewakuowani po tym, jak zalane zostały piwnice. Dzieci odebrali rodzice. Na terenie gminy Kamionka zatkane były przepusty, a woda zalewała i blokowała drogi.

Od rana ogłoszone jest pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Łącko. Podobnie jest na terenie miasta Grybów.

Już w nocy przez miejscowość Zbludza w gminie Kamienica przeszła ogromna ulewa. Woda zalewała wiele posesji i domów. Podtopiony został też teren tutejszej szkoły, szczególnie zalana została kotłownia i piwnica.

Woda zablokowała też na kilka godzin drogę. W akcję ratunkową zaangażowane były wszystkie limanowskie służby, które na miejscu pracowały przez około 5 godzin.

Od rana mnóstwo pracy mają też strażacy z Sądecczyzny. Pozalewane ulice w Nowym Sączu, deszcz dał o sobie znać też na terenie gminy Łącko. Problemy są między innymi przy wiaduktach kolejowych przy ul. Zielonej i Nawojowskiej. Były zgłoszenia, że przy dużym stanie wody na jezdni, ugrzęzły tam samochody. Dużo wody jest też przy ul. Królowej Jadwigi. Ponadto jak informuje Paweł Motyka, zastępca komendanta PSP w Nowym Sączu, ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Łącko.

Działają tam jednostki, rozwożą worki z piaskiem, usuwają to, co woda naniosła na drogi. Jest sporo zgłoszeń o zalanych posesjach. Cały czas intensywnie pada. Najgorsza sytuacja jest właśnie na terenie gminy Łącko – dodaje.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu: – Intensywne opady deszczu spowodowały zniszczenia w infrastrukturze drogowej w gminie Łącko. Doszło też do lokalnych podtopień. Deszcz padający bez przerwy od czwartku największe szkody spowodował w Woli Kosnowej, Woli Piskulinie, Zagorzynie oraz Czerńcu. Działają tam jednostki OSP. Dziś o godz. 9.00 wójt gminy Łącko wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całej gminy.

Słuchacz z osiedla Wólki informuje o tym, że wylał potok Żeglarka w Nowym Sączu.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN