Ulica Zakościelna stała się ulicą Św. Małgorzaty [ZDJĘCIA]

22.07.2018

Niedaleko Placu Kolegiackiego i sądeckiej bazyliki pojawiły się już nowe tabliczki i oficjalnie ul. Zakościelna zmieniła nazwę. 26 czerwca radni Nowego Sącza jednogłośnie przegłosowali zmianę na ul. Św. Małgorzaty.

Tym samym patronka miasta ma swoją ulicę. Prowadzi ona od ul. Lwowskiej na Plac Kolegiacki. Tablicę informacyjną poświęcił ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Kapłan wraz z wiceprezydentem Nowego Sącza Wojciechem Piechem wspólnie odwiązali symboliczną wstęgę.

Na spotkanie zostały też zaproszone Małgorzaty. Właśnie kobiety o tym imieniu prosiły o zmianę nazwy tej ulicy podczas V Spotkania Małgorzat w Nowym Sączu.

Św. Małgorzata Antiocheńska żyła na przełomie III i IV wieku. Była córką pogańskiego kapłana, ale nawróciła się na chrześcijaństwo dzięki swojej opiekunce, zajmującej się nią po śmierci matki. Małgorzata była ofiarą prześladowań wyznawców Chrystusa. Nie chciała poślubić rzymskiego namiestnika, tłumacząc, że jej serce należy do Chrystusa. Była torturowana, więziona i ścięta.

Kult św. Małgorzaty rozpowszechnił się w średniowieczu. Przyjął się jej wizerunek poskramiającej smoka. Gdy była więziona ukazał się jej szatan w postaci smoka. Św. Małgorzata przepędziła go znakiem krzyża.

 

Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN