Umowa na budowę mostu w Kurowie podpisana

11.06.2019

Polsko-węgierskie konsorcjum wybuduje nowy most w Kurowie. Ma on być otwarty w drugiej połowie 2021 roku. Prace mogą ruszyć dzięki podpisanej umowie z GDDKiA. 

Nowy most ma zastąpić dotychczasową, ponad 76-letnią konstrukcję, która jest zbyt wąska, a GDDKiA określa jej stan, jako zły. Przeprawa ma być dłuższa od poprzedniczki o 200 metrów, szeroka na ponad 17 metrów, oraz mieć po jednym pasie ruchu w każdą stronę.

W przyszłości będzie też możliwość dobudowania drugiej jezdni z dodatkowym mostem. Oprócz tego zmieni się też układ drogi krajowej numer 75, która ma przebiegać od parkingu w Tęgoborzy do skrzyżowania w Kurowie. Wykonawca ma zająć się tez m.in. instalacją ekranów akustycznych i oświetlenia, budową zatok autobusowych, ścieżki dla pieszych i rowerzystów, oraz przeróbką przyczółka obecnego mostu na punkt widokowy.

Od podpisania umowy polsko-węgierskie konsorcjum ma 25 miesięcy na wykonanie prac, w co nie wlicza się okres zimowy, a całość budowy ma kosztować ponad 189 milionów złotych. W trakcie budowy mostu będzie można przejeżdżać przez stary dlatego, że nowa przeprawa będzie od niego oddalona o kilkanaście metrów.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN