Umowa na nowy łącznik autostradowy w Wierzchosławicach podpisana

02.10.2019

Ponad 2,5 kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej i nowy most. To inwestycje, które zgodnie z planem powstaną do 2023 roku. Arteria ma połączyć wierzchosławicki węzeł autostradowy z Mościcami i dalej z tarnowską Strefą Aktywności Gospodarczej.

Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele województwa z wykonawcą inwestycji, czeską spółką METROSTAV.

Termin jest napięty, ale zrobimy wszystko, żeby ta inwestycja zakończyła się zgodnie z planem – mówi wicemarszałek Małopolski, Łukasz Smółka.

– Ten termin, w mojej ocenie jest nieprzekraczalny i zrobimy wszystko, żeby ten termin był zachowany. W ramach nadzoru, w Urzędzie Wojewódzkim będziemy prowadzić rozmowy partnerskie, żeby wykonawca czuł, że jesteśmy partnerem i, że chcemy doprowadzić do terminowego zakończenia tej inwestycji.

To bardzo duże przedsięwzięcie. Co ciekawe, koszt tej inwestycji jest prawie równy z budżetem powiatu – mówi starosta tarnowski, Roman Łucarz.

– To inwestycja, która otwiera okno na świat dla tej części powiatu tarnowskiego, ale także miasta Tarnowa. W tej chwili most na Dunajcu jest bardzo obciążony i nie będzie mógł w przyszłości wytrzymać tak dużego tonażu i tak dużej liczby samochodów.

Mamy teraz 10 miesięcy na zaprojektowanie inwestycji – mówi prezes METROSTAV S.A., Radim Čap.

– W umowie zapisany jest termin dziesięciu miesięcy na zaprojektowanie i uzyskanie niezbędnych pozwoleń do rozpoczęcia tej inwestycji. Będziemy chcieli skrócić ten czas, ale musimy całą sytuację przeanalizować.

Nowy łącznik zmniejszy ruch przede wszystkim ciężkich samochodów w Wierzchosławicach – mówi wójt gminy, Andrzej Mróz.

– Większość samochodów, które zjeżdżają z autostrady robią to właśnie zjazdem Tarnów-Mościce. Bardzo mocno obciążają drogi lokalne, drogę wojewódzką. Mieszkańcy tej części naszej gminy będą mogli wziąć duży oddech.

Łącznik to droga o długości przeszło 2,5 km. Wybudowany zostanie także nowy, ponad 800-metrowy most na Dunajcu. Koszt całej inwestycji to ponad 141 milionów złotych, z czego większość to dofinansowanie unijne.

Budowa nowej drogi ma potrwać trzy lata. Zakończenie prac planowane jest na 2023 rok.

Do inwestycji dołożyły się także okoliczne samorządy – 6 milionów przekazało miasto Tarnów, milion – powiat tarnowski, a gmina Wierzchosławice – 100 tys. złotych.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Łukasz Smółka
Roman Łucarz
Radim Čap
Andrzej Mróz
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Frączek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN