Upominki za wypełnienie ankiety

05.11.2019

Data budowy domu, z czego jest zbudowany, czym się ogrzewa. To między innymi informacje, jakie trzeba podać w ankiecie przygotowanej przez miejskich urzędników. W zamian – dla każdego ekoupominek.

Urzędnicy liczą na otwartość mieszkańców i szczere odpowiedzi.

– Na początku było bardzo trudno o tym z mieszkańcami rozmawiać. Teraz do nas przychodzą i sami przedstawiają swoje problemy, chcą to zmieniać. Liczę wiec, że mieszkańcy już dużo zrozumieli i będą bardziej otwarci. To, że ktoś pali węglem to nie jest w tej chwili zakazane. Nie mówię o sytuacjach, kiedy ktoś oszczędza na węglu i spala odpady, bo to jest niedopuszczalne i to najbardziej nas irytuje, chcemy z tym walczyć. Po to Straż Miejska kupiła dron, żeby sprawdzać, gdzie są największe źródła zanieczyszczeń. Mamy też w planie jeszcze w tym roku przeprowadzić kontrole popiołu z palenisk – mówi Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.

Ankieta ma posłużyć – jak wyjaśniają urzędnicy – do zdiagnozowania sytuacji, ale i wskazania mieszkańcom nowych rozwiązań grzewczych i konkretnych dofinansowań.

– Może trzeba będzie skorzystać także z pomocy społecznej na dofinansowanie do paliwa. Będziemy przygotowywać oferty innych źródeł ogrzewania dla mieszkańców – przejście na gazowe, miejskie czy z odnawialnych źródeł energii – przy wykorzystaniu dotacji.

Ankietę można wypełnić w Wydziale Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Tarnowa lub przesłać drogą elektroniczną.

Dodajmy, że Rada Miejska w listopadzie ma głosować uchwałę antysmogową o zakazie palenia węglem.

Decyzję w tej sprawie podejmie ostatecznie Sejmik Województwa Małopolskiego.

Posłuchaj:
Marek Kaczanowski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo(NS) - Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN