Urodziny Bochni

29.02.2020

767 urodziny świętuje Bochnia. Przywilej lokacyjny miasta wydał książę krakowsko-sandomierski Bolesław V Wstydliwy. Jak wyglądało wtedy miasto i jak kończy świętowanie rocznicy?

– Sceny z lokacji można będzie zobaczyć podczas spektaklu Teatru Arystokrackiego w sobotę, w Oratorium św. Kingi – zapowiada Tomasz Ryncarz – szef Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta.

– Po około godzinnym przedstawieniu dla wszystkich widzów przygotowaliśmy urodzinowy tort. Myślę, że będzie to dobre zwieńczenie obchodów kolejnej rocznicy lokacji Bochni.

Początek spektaklu o godz. 17:00

A lokacja była wynikała znalezienia pięć lat wcześniej dużych zasobów soli kamiennej i ich eksploatacji. Osada otrzymała uprawnienia, jakich nie miało wtedy żadne miasto w Polsce. W Bochni istniało przynajmniej 17 kramów sukienniczych i 12 kupieckich oraz jatki piekarskie i rzeźnicze.

Miasto miało rzeźnię i dwie łaźnie, jedną przy zamku żupnym oraz młyny na Rabie. Mieszkało w nim ponad tysiąc osób, z których część była pochodzenia niemieckiego.

Przed lokacją księżna Grzymisława, ufundowała drewnianą kaplicę dla cystersów,  przybyłych by naprawić studnię solankową. Kaplica stała się ona pierwszym kościołem parafialnym.

Posłuchaj:
Tomasz Ryncarz
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN