Urodziny Witosa w tym roku symbolicznie [ZDJĘCIA]

24.01.2021

W niedzielę, 24 stycznia, w Wierzchosławicach upamiętniona została 147 rocznica urodzin Wincentego Witosa, jednego z ojców niepodległości, trzykrotnego premiera II RP. Ze względu na pandemię uroczystość miała skromny charakter.

Na godzinę 11.00 zaplanowano Mszę Świętą w kościele parafialnym w Wierzchosławicach w intencji ojczyzny oraz polskich rolników, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Zbigniew Guzy, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK. Po nabożeństwie uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przeszli na cmentarz parafialny pod grób Witosa, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Okolicznościowy list do uczestników uroczystości i mieszkańców Wierzchosławic skierował prezydent Polski Andrzej Duda. W jego imieniu odczytał go Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

– Wierzchosławice to miejsce szczególne, wpisane w polską historię, pamięć i tożsamość. Wiernie rozwijają Państwo tradycję kształtowaną w ciężkich latach rządów komunistycznych, wbrew zakazom władz próbującym wymazać z polskiej historii tę wybitną postać spotykali się tutaj, przy grobie, przywódcy ruchu ludowego, działacze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, ludzie wielkiego serca i odwagi, kontynuatorzy drogi wolności i godności, którą podążał Wincenty Witos – napisał  prezydent.

Do uczestników zwrócił się także Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. Jego list odczytała poseł Teresa Hałas.

– Bez niego Polska wyglądałaby inaczej. Pragniemy zachować w sercu tego bohatera naszej wolności. Pamiętamy o Wincentym Witosie, bo uderza nas jego zaangażowanie w życie społeczne najbliższego otoczenia, a później całej Polski. Nie tylko osiągnął wiele, ale też wywarł wielki wpływ na polską państwowość. Dzisiaj w imieniu Rządu Rzeczypospolitej i własnym oddaję hołd tej wielkiej postaci – napisał Mateusz Morawiecki.

Organizatorem obchodów była NSZZ RI „Solidarność” oraz Samorząd Powiatu Tarnowskiego.

Posłuchaj:
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN