Uwaga na Barszcz Sosnowskiego

24.07.2020

Roślina najczęściej rośnie w rejonie rzek oraz na nieużytkach rolnych. Na Sądecczyźnie największy problem z tym chwastem jest na terenie gmin: Podegrodzie, Stary Sącz, Krynica Zdrój, Chełmiec, Łącko, Piwniczna Zdrój, Muszyna, Łososina Dolna, Kamionka Wielka i Korzenna. – Kontakt z rośliną może skutkować poważnymi poparzeniami skóry – podkreśla Ryszard Wąsowicz – kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.

– W przypadku zauważenia takiej rośliny apelujemy i prosimy, aby się po prostu nie zbliżać. Najlepiej nie podejmować żadnych działań. Oczywiście można we własnym zakresie próbować niszczyć tę roślinę, ale trzeba być wyposażonym w odpowiednią odzież ochronną, a przede wszystkim w rękawice ochronne. Najlepiej jednak powiadomić odpowiednie służby dzwoniąc na numer alarmowy 112 albo 998.

Barszcz Sosnowskiego może osiągać wysokość nawet do 4 metrów. Jego liście są duże, szerokie, a białe kwiaty są zebrane w gęsty i duży kielich. W przypadku kontaktu z rośliną należy przemyć skórę wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Posłuchaj:
Ryszard Wąsowicz
Marta Jodłowska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN