Uwaga na fałszywe wiadomości SMS. Oszuści straszą odłączeniem prądu

23.09.2021

W ostatnim czasie mieszkańcy Tarnowa i regionu dostają fałszywe wiadomości SMS z informacją o rzekomej należności, która – w razie nieuregulowania – spowoduje odłączenie prądu już następnego dnia. W wiadomości jest też link, za pomocą którego można od razu dokonać płatności.

“Na dzień 22 września zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności” – czytamy w jednej z wiadomości.

PGE Obrót apeluje do klientów o rozwagę a także o przekazywanie ostrzeżenia rodzinie oraz znajomym.

– Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, ignorowanie takich wiadomości i pod żadnym pozorem nieklikanie w aktywne linki w nich zawarte. PGE zgłasza przypadki wyłudzeń i oszustw do organów ścigania. Wszystkie te przypadki fałszywych wiadomości są przez nas na bieżąco monitorowane, a strony zawierające fałszywy link blokowane. Nasza firma wysyła do klientów wiadomości przypominające o płatności, ale my w takich wiadomościach nie podajemy żadnego linku do płatności internetowych – mówi RDN rzecznik prasowy PGE Obrót S.A. Mariusz Majewski.

Przypomina również, aby zawsze weryfikować informacje otrzymywane drogą elektroniczną.

– Ważną rzeczą, która nam może posłużyć do weryfikacji tej wiadomości, jest numer klienta. Zawsze w naszych SMS-ach ten nr klienta jest podany. SMS przypominający klientom o płatności, o zadłużeniu wysyłany przez nas, jest następującej treści: Szanowny kliencie, PGE Obrót przypomina o uregulowaniu należności za energię w kwocie (która jest w wiadomości podana) i podany jest również nr klienta.

Policja apeluje, by nie klikać nigdy w załączone linki w SMS-ach z ponagleniem do płatności.

Klikając w link, jesteśmy przenoszeni do operacji bankowych łudząco podobnych do stron bankowych. W taki sposób możemy pozbyć się swoich oszczędności.

Posłuchaj:
Mariusz Majewski
Jadwiga Koziol, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN