
Uwaga, zmiany w rządowym programie – Czyste Powietrze [WIDEO]
Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie, Kazimierz Koprowski, który był gościem programu Słowo za słowo, nazywa je ułatwieniami.
Mowa o tym, że od teraz koszty zakupu i montażu źródła ciepła oraz przyłączy, nie są kwalifikowane. Jego zdaniem, także z tego powodu, zainteresowanie wymianą starych pieców i kotłów jest jeszcze większe.
A tymczasem zmiany na smogowej mapie Małopolski widać gołym okiem. Po całkowitym zakazie spalania paliw stałych, powietrze w Krakowie zdecydowanie się poprawiło. Niechlubne wskaźniki notuje przede wszystkim Podhale.
– Źle jest np. na zachód od Krakowa, w tzw. obwarzanku krakowskim, w Rabce, generalnie na Podhalu. Umiejscowienie w kotlinach temu sprzyja. Brak przewiewu, niskie temperatury i spalanie niedozwolonych produktów to gotowy przepis na smog.
Dobre wskaźniki powietrza w Krakowie nie wzięły się z niczego. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu lat, na walkę ze smogiem, w stolicy Małopolski wydano 290 milionów złotych. 70% tych kosztów to dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.