W Białej uczczą pamięć poległych harcerzy

17.07.2021

Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną w kaplicy w Białej w niedzielę, 18 lipca o godz. 15:00 rozpoczną się patriotyczne uroczystości poświęcone pamięci harcerzy z Szarych Szeregów, poległych podczas II wojny światowej.

Następnie uczestnicy przejdą pod Pomnik Poległych, aby oddać hołd zastrzelonym przez Niemców harcerzom.

Jak powiedział wójt Gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł, mieszkańcy Białej i całej gminy dbają, by pamięć o młodych bohaterach nie zaginęła.

– Jak w każdym roku, Gmina Tarnów organizuje patriotyczną uroczystość poświęconą pamięci poległych harcerzy Szarych Szeregów, pod pomnikiem wybudowanym ku ich czci. Na tę uroczystość zapraszamy mieszkańców Gminy Tarnów i regionu, aby poprzez pamięć oddać cześć i honor tym, którzy poświęcili swoje życie dla dzisiejszej wolnej, niepodległej ojczyzny – podkreśla.

O godz. 16:00 odbędzie się pod Pomnikiem Poległych Apel Poległych i okolicznościowe spotkanie poświęcone pamięci bohaterów.

W Białej, przy wale przeciwpowodziowym Dunajca, znajduje się pomnik upamiętniający trzech harcerzy z Szarych Szeregów, którzy polegli podczas zbrojnej akcji 29 lipca 1944 r.

Tego dnia drużyna z harcerskiej placówki ‘Monika” w Mościcach miała zabezpieczać pocztę, materiały wybuchowe i inne przesyłki, które przywiózł samolot w ramach akcji ‘Most III”. Trzech członków drużyny zginęło podczas potyczki z Niemcami.

Posłuchaj:
Grzegorz Kozioł
Maria Polaczek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN