W Bochni zmieniły się zasady zbiórki odpadów wielkogabarytowych

06.07.2021

Uwaga mieszkańcy Bochni. Wakacje to czas, który możecie wykorzystać na dokładniejsze przeglądniecie strychów i komórek. Drugi w tym roku odbiór odpadów wielkogabarytowych, który ruszy we wrześniu będzie ostatnim na dotychczasowych zasadach.

Jak i dlaczego zmienią się zasady odbierania dużych śmieci?

Dotychczas stare meble, rowery, dywany, czy opony samochodowe odbierane były dwa razy w roku. Zbiórka prowadzona była kolejno na poszczególnych osiedlach, a jej początek miał miejsce w marcu i we wrześniu.

Od przyszłego roku wielkie gabaryty będzie można oddawać tylko raz, w drugiej połowie roku. Powód to oczywiście pieniądze. Zmniejszenie częstotliwości odbierania tych śmieci to sposób na oszczędności.

Rozwiązanie forsował burmistrz Stefan Kolawiński, który przypomniał, że przez cały rok duże śmieci za darmo przyjmuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. 20 Stycznia.

Może być taka sytuacja, że utrzymanie PSZOKu będzie na tyle kosztowne, że i te rzeczy będą w tle zwiększającej się ceny za odbiór odpadów komunalnych – dodaje.

Zmianę poprała większość – dwunastu radnych. Pięciu członków rady było przeciwnych nowemu rozwiązaniu. W tym radny Jerzy Lysy, który uważa, że wielu ludzi ubogich nie stać na indywidualne opłacanie wywozu rzeczy, które trzeba usunąć.

Samorząd powinien przynajmniej dwa razy w roku organizować zbiórkę wielkich gabarytów. Jest to element istotnie wpływający na estetykę miasta – podkreśla.

Rada Miasta zdecydowało ponadto, że mieszkańcy będą mogli oddawać popiół jako osobną, segregowaną frakcję odpadów, co także ma wpłynąć na zmniejszenie kosztów wywożenie śmieci.

Posłuchaj:
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Bogdan Łęczycki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN