W Ciężkowicach trwa I Międzynarodowy Festiwal Wikliny [ZDJĘCIA]

31.07.2021

Wiklinowe koszyki, wózki dla dzieci, ozdobne owady, czy nawet obuwie – to wszystko można zobaczyć jeszcze do niedzieli na ciężkowickim rynku, gdzie trwa I Międzynarodowy Festiwal Wikliny.

Do miasteczka zjechali pasjonaci wikliniarstwa z całej Europy. Podczas trwającego od czwartku wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach plecionkarskich, a także konferencji naukowej “Plecionkarstwo – historia, teraźniejszość, perspektywy”

– Bo samo plecionkarstwo zmienia się na przestrzeni lat – mówi Wojciech Świątkowski, plecionkarz od czterech pokoleń, który do Ciężkowic przyjechał z Leszna.

– Było początkowo tylko rzemiosłem do realizowania swoich własnych potrzeb, do połowu ryb, transportowania swoich rzeczy, wyposażania swoich mieszkań. Natomiast dzisiaj wiklina zaczyna się z domu wyprowadzać na ogród. Ogrody mają coraz to większe znaczenie, i te wszystkie meble, które stanowiły wyposażenie domu dzisiaj stanowią wyposażenie ogrodu.

i jak dodaje, moda na wiklinę wciąż trwa.

– Ilościowo jeśli chodzi o przerobienie wikliny jako masy jest podobne, tylko produkowane są inne wyroby. Ale dalej moda na wiklinę jest i zawsze była. Zmienia się tylko stosunek do tych wyrobów.

Jutro ciężkowicki rynek opanują regionalni rzemieślnicy i zespoły ludowe. Będzie też można zatańczyć przy muzyce zespołu Granda z Siemiechowa. Całość zakończy się o godz. 19 koncert smyczkowy w Parku Zdrojowym.

Festiwalowi towarzyszy 19. Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników oraz degustacja pogórzańskich pierników i win.

Posłuchaj:
Wojciech Świątkowski
Cała rozmowa
Bartek Ziaja, Hubert Motyka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN