W Dąbrowie Tarnowskiej dyskutowano o tym jak zapobiegać uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży

23.09.2021

W spotkaniu wzięli udział m.in. specjaliści, przedstawiciele władz samorządowych, politycy, policjanci oraz dyrektorzy szkół.

O głównych zagrożeniach, z którymi spotyka się policja na terenie powiatu dąbrowskiego mówił mł. insp. dr Bogumił Jedynak, pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

– Picie alkoholu, używanie narkotyków, ryzykowne kontakty seksualne, przemoc, a także przestępstwa i wykroczenia, które popełniają nastolatkowie na terenie powiatu. Oczywiście jest więcej tych obszarów, którymi się interesujemy. Dane statystyczne dotyczące tych pięciu obszarów są najbardziej niepokojące.

Prof. dr hab. Eugeniusz Moczuk z Politechniki Rzeszowskiej mówił, że rodzice idealizują zachowania swoich dzieci. Podkreślał, że o wielu rzeczach nie mają pojęcia.

W prelekcji mówił o roślinach, które mają potencjał psychoaktywny.

– Tych roślin w Polsce jest kilkadziesiąt. One rosną koło nas. Rodzice mogą nawet nie mieć świadomości, że dziecko nie hoduje roślinki po to, że się interesuje botaniką, tylko na przykład dlatego, że coś z tego chce zyskać. Nie ma możliwości, bo jak zlikwidować wiele roślin, które wokół nas rosną.

– Profilaktyka odgrywa kluczową rolę – podkreśla burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.

– Ta konferencja to bardzo ważny segment działań samorządu jeśli mówimy o problemach uzależnień, zwłaszcza wśród młodzieży, młodzieży szkolnej. Chcemy żeby w naszym terenie, w naszej gminie i na terenie powiatu ta profilaktyka pomagała zarówno nauczycielom, szkołom, dyrektorom naszych jednostek w kreowaniu bardziej pozytywnego wizerunku funkcjonowania tego kapitału społecznego, naszej młodzieży, naszych dzieci.

Poseł Wiesław Krajewski zwraca uwagę, że konferencja poświęcona uzależnieniom jest wyrazem troski o dzieci i młodzież.

– Są oni narażeni w dzisiejszym świecie, bardzo wirtualnym, na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i dzisiejsza konferencja jest kapitalnym przykładem dla tego żeby tę prewencję, profilaktykę zastosować i ona jest dedykowana dla dyrektorów, nauczycieli, wychowawców żeby w jednostkach oświatowych już od najmłodszych lat zapobiegali temu niebezpieczeństwu, na które narażone są nasze dzieci i młodzież.

Gościem konferencji był również dr hab. Mariusz Jędrzejko, prof. WSBiP, który mówił o uzależnieniach, jako wyzwaniu dla profilaktyki.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że jedną z form przeciwdziałania uzależnieniom jest tworzenie tzw. koalicji lokalnych na rzecz bezpieczeństwa.

Takie wspólne inicjatywy zapobiegałyby i ograniczały ryzykowne zachowania i wpływały na poprawę bezpieczeństwa lokalnego.

Wydarzeniu patronowało radio RDN Małopolska.

Posłuchaj:
dr Bogumił Jedynak
prof. dr hab. Eugeniusz Moczuk
Krzysztof Kaczmarski
Wiesław Krajewski
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN