W dawnym Dworku Maschlera w Koszycach Małych powstanie muzeum regionalne

21.04.2021

Zabytkowy budynek dworu i kaplicy sióstr urszulanek przy ulicy Spacerowej w Koszycach Małych będzie też pełnił funkcję domu kultury.

Urząd Gminy Tarnów przygotowuje już projekt rewitalizacji obiektu.

Chcemy przeprowadzić generalny remont tego budynku – mówi wójt gminy, Grzegorz Kozioł.

– Chcemy, żeby to miejsce było ogólnodostępne i pełniło rolę nie tylko domu kultury, ale też muzeum regionalnego dla naszych mieszkańców. Na tę chwilę zleciliśmy generalny projekt wykonania tego obiektu. Sam projekt będzie bardzo kosztowny, bo cena wynosi około 100 tysięcy złotych. Będzie wykonany w oparciu o konserwatora zabytków i po wykonaniu projektu będziemy szukać środków finansowych.

Jak dodaje wójt, rewitalizacja zabytkowego obiektu, który od dłuższego czasu stał pusty i niszczał, pochłonie ogromne środki finansowe.

Potęguje to też fakt, że początkiem września ubiegłego roku w budynku wybuchł pożar – zniszczeniu uległo wtedy całe poddasze budynku wraz z konstrukcją dachu.

Dwór w Koszycach Małych powstał na przełomie XIX i XX w. na zlecenie Hirscha Maschlera, dzierżawcy tarnowskiej rzeźni miejskiej. W 1917 r dwór wraz ze spichlerzem zakupiły Siostry Uszulanki, urządzając tam niewielki klasztor, nazywany “Małym Domkiem”. Przebudowano wówczas istniejący w dworku żydowski dom modlitwy na kaplicę z sygnaturką. W 1983 r. zlikwidowano klasztor, zamieniając go na mieszkania socjalne gminy Tarnów.

W jego pobliżu znajdują się także zabytkowa murowana obora i dwupiętrowy budynek podworski.

W listopadzie 2018 dawny spichlerz zamieszkiwany wówczas przez 6 rodzin spłonął. We wrześniu 2020 roku spłonęło także poddasze kaplicy.

Posłuchaj:
Grzegorz Kozioł
Anna Szczepanek, fot. gmina.tarnow.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN