W Dębicy stanęły antysmogowe płuca

20.11.2021

Przez najbliższe dwa tygodnie przy ul. Kolejowej w Dębicy jakość powietrza będą sprawdzały tzw. antysmogowe płuca. Akcja ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza.

Jak mówi zastępca burmistrza Dębicy Maciej Małozięć, z inicjatywą rozpoczęcia takiej akcji wyszli społecznicy z dębickiego alarmu smogowego.

– Możliwość postawienia anstysmogowej instalacji na terenie miasta była omawiana podczas ostatniego spotkania Komisji ds. czystego powietrza w ratuszu. Antysmogowe płuca została umieszczona w ruchliwym miejscu, nieopodal dworca kolejowego. Przez okres dwóch tygodni instalacja ma wskazać co trafia do naszych płuc, jakim powietrzem oddychamy. Ponadto ma zwrócić uwagę i uczulić mieszkańców na problem smogu i zanieczyszczenia powietrza.

Dwumetrowe antysmogowe płuca mają odwzorowywać, jakie zmiany mogą zachodzić w naszym organizmie, kiedy wdychamy zanieczyszczone powietrze.

Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca ‘oddychają’. Po pewnym czasie na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. Im powietrze jest gorsze, tym szybciej biały kolor płuc zmienia się na szary lub czarny.

Jak informują inicjatorzy, rozpoczęcie pomiarów nie było przypadkowe. Dębica bowiem znajduje się na 49. miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

Oprócz uświadomienia mieszkańcom miasta, jak poważny jest problem ze smogiem, akcja ma również na celu skłonić dębiczan do działania, polegającego na m.in. ubieganiu się o dopłaty z ogólnopolskiego programu na wymianę źródeł ciepła.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
play
Słowo za słowo (NS) - Mariusz Popiela
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN