W gminie Zakliczyn rusza budowa pierwszych Mieszkań Plus

13.04.2021

W Lusławicach pojawiły się już koparki, które przygotowują teren pod fundamenty. Pierwsi lokatorzy mają otrzymać klucze do własnego “M” we wrześniu 2022 r.

W budynku wielorodzinnym zamieszka w sumie 40 rodzin. Chętnych już jest drugie tyle.

– Mieszkanie Plus to program dla tych, którzy nie mogą dostać kredytu hipotecznego na mieszkanie, ale jednocześnie mają dochody i stać ich na czynsz – wyjaśnia burmistrz Dawid Chrobak. I dodaje, że w gminie zostanie powołana specjalna komisja, która będzie decydować o tym kto dostanie mieszkanie, analizując dokładnie sytuację poszczególnych osób.

– Ja chciałbym przypomnieć, że te mieszkania mają być formą pomocy, zwłaszcza dla młodych rodzin z dziećmi, ale również dla wszystkich mieszkańców, dla seniorów. To są mieszkania dla osób, których nie stać na zakup nowego mieszkania, czy wybudowanie własnego domu, bo nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową. Planujemy, że czynsz za metr kwadratowy to będzie kwota około 10-11 złotych. Łatwo przeliczyć, że za 50-metrowe mieszkanie to będzie około 500 złotych, plus media.

Na budowę Mieszkań Plus, gmina otrzymała ponad 6 mln. 600 tys. złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, co stanowi 95-procent wartości inwestycji.

Z własnego budżetu Zakliczyn dołoży około 350 tys. złotych.

Tymczasem w planach jest także drugi budynek wielorodzinny. W Paleśnicy powstanie kolejnych 30 mieszkań. Gmina również liczy na rządowe dofinansowanie. Burmistrz ma nadzieję, że budowę uda się rozpocząć w ciągu 2-3 miesięcy.

Posłuchaj:
Dawid Chrobak
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN