W mieleckim szpitalu wchodzą nowe zasady triażu pacjentów na SOR-ze

01.07.2021

TOPSOR już od dziś (1 lipca) w mieleckim szpitalu.

Dyrektorzy szpitali od lat sygnalizują, że szpitalne oddziały ratunkowe stały się przychodniami, co powoduje ogromne kolejki.

Dlatego ministerstwo chce wprowadzenia jednolitych zasad triażu, czyli segregacji medycznej pacjentów, które pozwolą w stanach nie zagrażających życiu i zdrowiu podjąć samemu decyzję, czy chce się czekać, czy np. lepiej wybrać się do swojego lekarza rodzinnego – mówi rzeczniczka Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, Aneta Dyka – Urbańska.

– Teraz pacjent ma dokładnie wiedzieć, do jakiej kategorii został zaklasyfikowany i kontrolować swoją sytuację. Pozwoli mu to podjąć świadomą decyzję, czy chce czekać, czy lepiej będzie wybrać powołaną do pomocy w jego sytuacji placówkę opieki zdrowotnej, gdzie oczywiście pomoc otrzyma znacznie szybciej. Dotyczy to sytuacji, gdy problem zdrowotny jest stosunkowo błahy i możliwy do skonsultowania np. w poradni medycyny rodzinnej lub w nocnej świątecznej opiece zdrowotnej.

Szpital Specjalistyczny w Mielcu będzie jednym z pierwszych w Polsce, w którym zostanie wprowadzony program Ministerstwa Zdrowia TOPSOR.

Ma on ujednolicić pracę szpitalnych oddziałów ratunkowych w całym kraju. Ma funkcjonować we wszystkich placówkach do końca 2021 roku.

Posłuchaj:
Aneta Dyka - Urbańska
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN