W przyszłym roku przetarg na sądeczankę? O ile samorządy zgodzą się na przebieg drogi! [ZDJĘCIA]

29.07.2021

– Czekamy tylko na zgodę samorządów. Tylko protesty gmin blokują budowę sądeczanki – powiedział dziś w Kurowie premier Mateusz Morawiecki. W trakcie swojej wizyty na budowanym tutaj nowym moście na Dunajcu w Kurowie podkreślił, że rząd zabezpieczył już pieniądze na te inwestycje.

Według planu przeprawa, której budowa jest już na ukończeniu, będzie częścią trasy szybkiego ruchu łączącą Nowy Sącz z autostradą A4.

– Jesteśmy gotowi natychmiast budować tę drogę. Zabezpieczyliśmy finansowanie, moce przerobowe, moce produkcyjne. Jesteśmy gotowi ruszać z budową sądeczanki, która zwiększy jeszcze bardziej szanse rozwojowe – mówił premier.

Zapewnienia w sprawie budowy sądeczanki składał też minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jego zdaniem prace mogą ruszyć już w przyszłym roku.

– Jesienią składamy wniosek o decyzję środowiskową. Mamy nadzieje, że w przyszłym roku będziemy przygotowywali przetarg, rozstrzygniemy przetarg, podpiszemy umowę i sądeczanka stanie się faktem – mówił minister.

Protesty przeciw obecnie zaplanowanemu przebiegowi podnoszą m.in. mieszkańcy Tymowej w gminie Czchów. Samorząd zaproponował budowę dodatkowych tuneli i estakad, które mogłyby ograniczyć m.in. wyburzenia domów. To rozwiązanie byłoby droższe.

Nowy most w Kurowie ma być otwarty już w październiku, ale część prac będzie odbywać się jeszcze w do maja przyszłego roku.

Posłuchaj:
Mateusz Morawiecki
Andrzej Adamczyk
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN