W Tarnowie bardzo duży przyrost procedur Niebieskich Kart, gdzie osobami poszkodowanymi są dzieci

23.02.2021

To pokłosie trwającej pandemii.

Dzieci w większości uczą się on-line, mają mniejszy kontakt ze szkołą, z rówieśnikami – mówi Kamila Kabat, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w MOPS w Tarnowie.

Teraz te problemy się spiętrzają i przeradzają się w przemoc – dodaje.

– Dochodzi do przemocy fizycznej i psychicznej oraz coraz częściej do zaniedbania podstawowych potrzeb dziecka. Jeżeli wcześniej były problemy opiekuńczo – wychowawcze w takich rodzinach, a teraz wszyscy przez dłuższy okres czasu są na jednej przestrzeni, nie ma możliwości rozładować emocji. to wszystkie takie problemy się spiętrzają.

Takim rodzinom wsparcia udziela asystent rodziny. W ramach Niebieskiej Karty dzieciom udzielana jest także pomoc psychologiczna – informuje Kamila Kabat.

– Tutaj też współpracujemy ściśle z Fundacją im. hetmana Jana Tarnowskiego, a dokładnie z Centrum Wsparcia Pokrzywdzonym Przestępstwem. Rodziny dotknięte przemocą mogą uzyskać specjalistyczną pomoc prawną, psychologiczną, psychiatryczną. W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tarnowie.

Placówki zajmujące się rozwiązywaniem przemocy wobec dzieci apelują, aby odpowiednio wcześnie reagować na niepokojące sytuacje. Zadzwonić na policję, można to zrobić anonimowo.

Dodajmy, że procedura Niebieskiej Karty ma udzielić pomocy i wesprzeć rodzinę, która nie radzi sobie z kryzysem.

Posłuchaj:
Kamila Kabat
Małgorzata Miczek-Zabawa, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN