W tej chorobie swędzenie jest gorsze niż ból. AZS najbardziej dokucza jesienią i zimą

14.10.2021

Głównym objawem tej choroby jest sucha skóra, a dolegliwością, która uprzykrza życie – niewyobrażalny świąd. Atopowe zapalenie skóry – to coraz częstsza dolegliwość, a schorzenie dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych.

W przypadku AZS bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry – przekonywała w programie Bez Skierowania specjalista dermatologii Anna Ryczek. Podkreślała, że pacjenci często popełniają błędy, np. używają szarego mydła albo wylegują się w wannie z gorącą wodą.

– Mycie powinno być krótkie, nie w gorącej wodzie, ale takiej przyjemnie ciepłej do 30 stopni. Powinniśmy do mycia używać tylko naszej ręki. Nie używamy szczotek, gąbek, tylko dłonią zmywamy brud ze skóry, używając do tego preparatów emolientowych, czyli preparatów, które będą nam tę skórę przyjemnie nawilżały, a nie będą jej uszkadzały. Po takiej kąpieli należy osuszyć skórę przez przykładanie ręcznika, a nie pocieranie, a następnie nakładamy preparaty emolientowe.

Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są: zaczerwienienie i suchość skóry, swędzenie i skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Zmiany na skórze mogą obejmować całą powierzchnię skóry, jednak najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi.

Dermatolog zwracała uwagę, że okres jesienno-zimowy jest najtrudniejszy dla osób, które cierpią na atopowe zapalenie skóry.

– Włączane jest ogrzewanie, staje się suche powietrze, a suche powietrze niestety powoduje zaostrzenie zmian w przypadku atopowego zapalenia skóry. Tak więc należy zadbać o to, aby nawilżać skórę, aby przebywać w pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest podwyższona, aby unikać pomieszczeń, gdzie jest dym tytoniowy, aby unikać detergentów, mydła. Należy pamiętać o tym, że również szorstkie ubrania z wełny mogą zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry i również stres szeroko pojęty oraz infekcje.

Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są: zaczerwienienie i suchość skóry, swędzenie i skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych.

Zmiany na skórze mogą obejmować całą powierzchnię skóry, jednak najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi.

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której źródło leży w genach pacjenta. Atopia uważana jest za chorobę cywilizacyjną.

 

Wszystkie audycje znajdziesz tutaj:

Bez Skierowania

Posłuchaj:
Anna Ryczek
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN