W tym roku nie będzie krytego lodowiska w Nowym Sączu

27.01.2021

Radni PiS Wybieram Nowy Sącz nie chcą budowy krytego lodowiska w Nowym Sączu według propozycji władz miasta. W trakcie sesji zaproponowali wstrzymanie tej inwestycji w tym roku i budowę w ciągu najbliższych lat większego obiektu, na którym młodzi zawodnicy mogliby trenować i prowadzić rozgrywki w takich dziedzinach jak hokej, curling, short track czy łyżwiarstwo figurowe.

Jak zaznaczał w trakcie sesji wiceprzewodniczący Rady Miasta Krzysztof Głuc, lepiej będzie zainwestować za jednym razem w duży budynek o wysokim standardzie zgodny z wymogami międzynarodowych organizacji. Na ten cel można wykorzystać pieniądze, które miasto otrzyma z rządowego wsparcia dla gmin górskich.

– Stąd też pojawiła się inicjatywa, żebyśmy zbudowali lodowisko, które jest na prawdę będzie dobrym lodowiskiem. Które będzie dostępne nie tylko jako ślizgawka, ale jako miejsce uprawiania sportu i przyciągania osób spoza Nowego Sącza dla uprawiania tego sportu. 

Jako przykład przedstawił lodowisko wybudowane w zeszłym roku w Starej Lubowni, którego koszt to ponad 8 milionów złotych.

Wiceprezydent Nowego Sącza Artur Bochenek zaznaczył jednak, że na pierwotną inwestycję miasto wydało już około 100 tysięcy złotych. Jest gotowy projekt budowlany, pozwolenie na budowę, a przetarg może zostać rozstrzygnięty na dniach. Inwestycja jest podobna, ale tańsza.

– Jest tam przewidziana możliwość gry w hokeja, będą zamontowane specjalne bandy, jest też możliwość ustawienia bramek hokejowych i rozgrywania innych dyscyplin sportowych w tym jazdy figurowej. Nie musimy tego rozkładać na trzy lata. To lodowisko jest bardzo podobne do tego, które pan przedstawił.

Nowe lodowisko w tej wersji może być gotowe pod koniec roku. Dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Nowym Sączu, Marta Poręba dodała też, że rozgrywki ligowe rzeczywiście nie będą mogły się tu odbywać, ale obiekt spełniający takie wymogi jest poza finansowym zasięgiem miasta.

– Na tej płycie możemy swobodnie zagrać w taki sport jak curling, oczywiście na tym lodowisku mogą odbywać się treningi hokejowe, aczkolwiek jeśli mówimy o rozgrywkach ligowych, gdzie wymagane są odpowiednie trybuny, szatnie i zaplecze, z naszego rozeznania wynika, że za kwotę 8 milionów złotych jaką pan podał nie jesteśmy wstanie wykonać tego obiektu. 

Po przeprowadzonej dyskusji radni zagłosowali za wstrzymaniem inwestycji w tym roku i budowie większego obiektu w kolejnych latach.

Radny Maciej Prosto przypomniał też, że głosami radnych PiS Wybieram Nowy Sącz ta inwestycja została usunięta z budżetu na 2021 rok. Po zebranym w przeciągu tygodnia tysiącu podpisów mieszkańcu miasta zgodzili się na jej przywrócenie.

Posłuchaj:
Krzysztof Głuc
Artur Bochenek
Marta Poręba
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN