Walczący z nałogami chcą pomóc osobom samotnym

30.08.2019

Tarnowska Fundacja “Może być lepiej” chce, aby jej podopieczni podjęli się opieki nad starszymi i niepełnosprawnymi. Do tego projektu przygotowywani są mieszkańcy hostelu.

To mają być drobne czynności związane z życiem codziennym – mówi przedstawiciel fundacji Franciszek Florek.

– Pomoc w zakupach, sprzątaniu, w towarzyszeniu tej osobie na spacer. Może też wyprowadzić psa czy iść z podopiecznym do kina. Poczytać książkę czy jakąś inną rzecz. Wiele osób ma problem z tym, bo wiele rodzin nie jest w stanie zająć się starszymi. Wiele takich osób nie trafia do Domów Pomocy Społecznej. Jeżeli taka osoba mieszka w mieszkaniu M-2, to może nasz podopieczny próbnie zamieszkać lub dochodzić przez najbliższe sześć miesięcy. Obecnie mamy dwóch mężczyzn, z wykształceniem pedagogicznym, którzy będą uczestniczyć w programie.

Pod opieką fundacji obecnie przebywa kilkanaście osób, które zakończyły terapię antyalkoholową i próbują wrócić do normalnego życia. – Czekamy na osoby, które chcą walczyć ze swoimi słabościami – dodaje Franciszek Florek.

– Po terapii, czyli trzymiesięcznym pobycie w ośrodku uzależnień trafiają do nas. My ich kwalifikujemy, zapewniamy im w ciągu dwóch tygodni prace, oni dostają mieszkanie w hostelu. Sami sobie gotują, piorą, trzymają porządki. Dodatkowo w każdy dzień jest terapeuta, który im pomaga, bo nasz podopieczny nie może wrócić do tego samego środowiska w którym pił. Ta choroba można powiedzieć jest bardzo okropna, że mieliśmy już kilkanaście takich przypadków.

Więcej informacji o projekcie można uzyskać w siedzibie Fundacji “Może być lepiej” w Tarnowie przy ulicy Wita Stwosza 9.

Posłuchaj:
Franciszek Florek
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Przemysław Czarnek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN