Walki na przedpolach Dębicy w inscenizacji historycznej

24.09.2020

Już w najbliższą sobotę dębiczanie będą mieli okazję podziwiać inscenizację szarży żołnierzy polskiej kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznych obchodów setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej oraz stulecia reaktywacji 5. Pułku Strzelców Konnych – mówi Maciej Małozięć wiceburmistrz Dębicy.

Będziemy chcieli to w sposób szczególny uczcić w Dębicy. Musimy mieć w pamięci, że ten pułk w 1929 aż do 1934 roku przechodził z Tarnowa do Dębicy, do koszar. To stąd 5. Pułk Strzelców Konnych w 1939 roku wyruszył na wojnę polsko-bolszewicką.

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników historii- zapewnia Adam Gryczman ze Zmotoryzowanej Grupy Rekonstrukcyjno-Historyczna im. gen. Stanisława Maczka.

– Postawimy tutaj typowy dwór zabudowaniami gospodarczymi. Będzie też rodzina, która wiodła spokojny tryb życia i nagle to zostało wszystko zburzone przez Sowietów, którzy wówczas szli wówczas na Warszawę a po drodze niszczyli, plądrowali i będziemy chcieli to pokazać razem z kilkoma oddziałami kawalerii i piechoty.

Wydarzenie historyczne rozpocznie się o 14:00 na miejskim rynku zbiórką pododdziałów, później na 15.00 pododdziały przemaszerują na wały nad Wisłokę. Projekt “Rekonstrukcja historyczna szarży żołnierzy polskiej kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego “Koalicje dla Niepodległej”.

Radio RDN patronuje temu wydarzeniu.

Posłuchaj:
Maciej Małozięć
Adam Gryczman
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN