Ważą się losy dworku w Dąbrowej koło Nowego Sącza

21.09.2021

Jeszcze na początku pandemii wyemigrował stąd oddział chorób zakaźnych sądeckiego szpitala. W lipcu tego roku urząd marszałkowski zrezygnował też z pomysłu utworzenia w dworku Ośrodka Dziedzictwa Kultury Niematerialnej.

Dworek powstał w połowie XIX wieku, wielokrotnie zmieniał właścicieli, ale przez ponad pół wieku znajdował się w rękach sądeckiego szpitala. Wszystko wskazuje na to, że znów powróci on pod zarząd tej marszałkowskiej placówki.

Zmieniliśmy lokalizację tego centrum, robimy to ze Związkiem Podhalan w Ludźmierzu. Sokołowi jest potrzebne drugie płuco, czyli to podhalańskie – mówił radiu RDN marszałek Witold Kozłowski, który zaznaczył, że budynek w Dąbrowej powinien zachować funkcję medyczną, ale decyzja o tym, co dokładnie będzie się tu znajdować, pozostanie w gestii szpitala.

Dyrektor placówki Lidia Zelek zaznacza, że nieruchomość znajduje się w Wojewódzkim Biurze Geodezji po tym, jak MCK Sokół oddała nad nim nadzór. Mimo, że był pomysł utworzenia tu centrum psychiatrycznego, jest on trudny w realizacji i kosztowny.

Musiałaby być diagnostyka na miejscu, niestety cała diagnostyka mieści się w centrum szpitala. Dowożenie pacjentów jest kosztowne i trudne – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że na prace przygotowawcze do stworzenia w Dąbrowej centrum kulturalnego wydano niemal milion złotych. Te pieniądze zostały wydane m.in. na opracowanie dokumentacji projektowej czy koncepcji budynku.

Posłuchaj:
Relacja
Krzysztof Niedzielan, fot. wikimedia.org, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN