Ważna pomoc w codziennym życiu. Rusza nabór do programu “Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

19.04.2021

Dla osób mniej samodzielnych wsparcie w codziennych czynnościach to ważna i potrzebna pomoc. Asystent pomoże m.in. w dotarciu do pracy, kościoła, kina czy ośrodka zdrowia lub do znajomych.

Dla wielu osób takie wsparcie to szansa na bardziej samodzielne i aktywne życie – podkreśla wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie Sylwia Walaszek-Banuch.

– Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej jest to osoba, która tak naprawdę ma towarzyszyć osobie niepełnosprawnej w życiu codziennym. Między innymi może on towarzyszyć w wyjściu do różnych instytucji kulturalnych, załatwianiu spraw urzędowych, wykonywaniu zakupów. Ma to na celu jakby jak największą taką integrację i zapobieganie izolacji osób niepełnosprawnych.

Osoba niepełnosprawna może sama wskazać, kto ma być jej asystentem, wtedy nie są wymagane żadne szkolenia, jest tylko warunek, że nie może to być ktoś współmieszkający ze swoim podopiecznym. Natomiast ważne jest to, że osoba zgłaszająca się jako asystent, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Jeśli chciałaby osoba się zgłosić, to na pewno musi posiadać kwalifikacje na kierunku asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej lub opiekun medyczny, lub też posiadać sześciomiesięczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym i to na przykład będzie doświadczenie zawodowe lub też udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu.

Do tarnowskiego MOPS-u zgłaszać się mogą zarówno osoby pragnące skorzystać z takiej pomocy, jak i te, które chcą wesprzeć osoby niepełnosprawne w ich codziennej egzystencji.

Osoba niepełnosprawna, biorąca udział w programie, nie ponosi żadnych kosztów, asystent natomiast otrzyma wynagrodzenie za swoją pracę oraz zwrot ponoszonych wydatków (np. dojazdów, biletów do instytucji kultury, środków ochrony osobistej).

Dokładne informacje oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie tarnowskiego MOPS-u: http://www.mops.tarnow.pl/ oraz pod numerem telefonu: 14 688 20 05.

Posłuchaj:
Sylwia Walaszek-Banuch
Maria Polaczek, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN