To ważne co jesz w czasie upałów!

30.07.2019

Woda to nie wszystko. To, że w czasie upałów nie odczuwamy głodu nie znaczy, że możemy pomijać posiłki. Odpowiednio dobrane produkty dostarczają nam niezbędną dla zdrowia dawkę witamin oraz innych, cennych składników odżywczych.

Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli nam dobrze funkcjonować w czasie upału.

Niewłaściwa dieta oraz zbyt mała podaż płynów w upalne dni może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Wysoka temperatura przede wszystkim sprzyja powstawaniu obrzęków, zwłaszcza u kobiet problemem w czasie gorących dni jest puchnięcie nóg. Ponadto w czasie upałów, wraz z potem tracimy przez skórę cenne składniki mineralne, które musimy uzupełniać, bo inaczej może się to odbić na naszym zdrowiu – mówi dietetyk w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, Joanna Mamuszka.

Jej zdaniem najlepsza dieta na upały to dieta śródziemnomorska, której podstawę stanowią warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz kefir i maślanka.

Kiedy żar leje się z nieba, może brakować ochoty na obfity obiad. Gorącą zupę śmiało możemy wówczas zastąpić pysznym chłodnikiem. Alternatywą dla talerza ciepłej zupy może stać się także szklanka przecierowego soku warzywnego lub pomidorowego. Rano przygotujmy śniadanie, które zapewni nam energię na dalszą część dnia, a jednocześnie dostarczy dawkę cennych składników odżywczych. Mogą to być kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z porcją wędliny dobrej jakości, sera czy omlet z warzywami lub na słodko z dodatkiem owoców jagodowych, do tego szklanka soku i już mamy wartościowy, a zarazem lekki posiłek – radzi dietetyk.

Warzywa i owoce – przede wszystkim orzeźwiają, a po drugie mają w sobie sporo wody, jak np. arbuz czy pomidor. Zawierają też potas i sód, konieczne do utrzymania prawidłowej gospodarki elektrolitowej. Warto sięgać także po pomarańcze, melony, gruszki, jabłka, które regulują poziom nawodnienia organizmu.

Kefir i maślanka świetnie sprawdzą się z owocami jako orzeźwiający koktajl. Mają przyjazne bakterie, wspierają funkcjonowanie mikroflory jelitowej, zwiększając przy tym odporność na infekcje.

W czasie upału powinniśmy również zrezygnować z obciążających organizm, tłustych, smażonych potraw. Warto przygotowywać dania z grilla, piekarnika lub gotowane na parze, które będą nie tylko lżejsze, ale i zdrowsze.

Trzeba też pamiętać o ograniczeniu spożycia soli.

No i nie zapominajmy o piciu wody! Pić należy regularnie, a nie wtedy, kiedy już odczuwa się pragnienie, gdyż jest ono oznaką odwadniania się organizmu.

Posłuchaj:
Joanna Mamuszka
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN