Wciąż bez porozumienia między miastem a trzema gminami ws. autobusów

16.11.2020

Do propozycji miasta Tarnowa – które komunikuje trzy sąsiednie gminy – Tarnów, Lisią Górę i Pleśną – ustosunkowała się dotąd tylko gmina Pleśna.

Wójt Józef Knapik, jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta, w piśmie do miasta Tarnowa proponuje wycofanie przez miasto wypowiedzenia i powrót do poprzedniej umowy.

Przypomnijmy, miasto Tarnów wraz z końcem tego roku wypowiada umowy na przewóz pasażerów do gmin Tarnów, Lisia Góra oraz Pleśna. Zaproponowało im nowe umowy, które wiążą się z większymi kosztami dla tych gmin.

Jak tłumaczy rzecznik prezydenta, Ireneusz Kutrzuba, miasto nie może dokładać do tego, aby mieszkańcy sąsiednich gmin jeździli autobusami. Jak dodaje, tymczasem rocznie dokłada około 6,5 miliona złotych.

– Wypowiedzenie umowy spowodowane było pewnymi nieekonomicznymi kosztami, które nijak się mają do rzeczywistości budżetowej miasta. Miasto nie może dokładać do tego, aby mieszkańcy ościennych gmin jeździli autobusami. Jest to nieekonomiczne, zwłaszcza w dość trudniej sytuacji, jaką mamy obecnie, w dobie pandemii, gdzie kurczą się miastu wpływy i miastu przy wypowiedzeniu tej umowy chodziło o to, aby te ceny w miarę możliwości tych gmin urealnić. No niestety dokładania nie będzie.

Jak mówi wójt Pleśnej, cena zaproponowana przez miasto jest bardzo wysoka w stosunku do innych ofert na rynku. Przyznaje jednak, że chciałby utrzymać komunikację miejską. Jak dodaje, rozmowy są bardzo ciężkie, stąd złożona miastu propozycja wycofania przez niego wypowiedzenia.

– Myślę, że jest to propozycja rozsądna, dlatego że to wszystko dzieje się bardzo szybko i na gorąco. Decyzje wymagają naprawdę spokoju ze strony wszystkich stron, dlatego prosiliśmy, żeby zawiesić wypowiedzenie tego porozumienia, żeby ono funkcjonowało jeszcze przynajmniej pół roku, żebyśmy mogli albo się porozumieć, albo wypracować nowe rozwiązania, żeby to nie było wszystko tak nagle i żeby zostawić mieszkańców bez usług przewozowych. Stąd moja propozycja, żeby jeszcze próbować się porozumieć, bo te rozmowy są bardzo ciężkie.

Jak dodaje wójt Knapik, gmina Pleśna jest też uzależniona od tego, co zrobi Gmina Tarnów, dlatego że wszystkie autobusy, które dojeżdżają do Pleśnej, przejeżdżają przez Gminę Tarnów.

Wójt gminy Lisia Góra, Arkadiusz Mikuła, odpowiada natomiast, że do propozycji przedstawionych przez miasto Tarnów ustosunkuje się w najbliższych dniach.

Również gmina Tarnów nie ustosunkowała się jeszcze ostatecznie do propozycji miasta.

Posłuchaj:
Ireneusz Kutrzuba
Józef Knapik
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN