W weekend obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. W regionie organizowanych jest kilka wydarzeń

26.02.2020

Inscenizacja historyczna, prelekcje i wystawa – tak zapowiadają się obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych na Sądecczyźnie. Zainaugurowane zostaną już w najbliższą sobotę w Starym Sączu przy budynku Sokoła. O godz. 16.30 rozpocznie się tu inscenizacja historyczna “Sądecczyzna 1946” – zapowiada Kamil Olesiński, prezes stowarzyszenia Żandarmeria.

Pod budynkiem Sokoła, który w tym momencie na czas inscenizacji pełnić będzie rolę budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego zainscenizujemy wydarzenie, które miało miejsce na terenie Małopolski co najmniej przy dwóch budynkach – dodaje Kamil Olesiński – Np. atak z kwietnia ’45 roku na siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Limanowej, atak na więzienie w Nowym Targu, odbicie więźniów przez partyzantów z użyciem samochodu historycznego z lat 40.

Tymczasem w niedzielę w Nowym Sączu odbędzie się Marsz ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpocznie się on po Mszy św. odprawionej w kościele Św. Kazimierza o godz. 15.15. Uczestnicy sprzed kościoła przejdą do ronda Sądeckich Żołnierzy Wyklętych. Natomiast od godz. 18.00 w siedzibie sądeckiej Kany odbędą się prelekcje i wystawa zatytułowana “Sądeccy wyklęci”.

W regionie organizowane będą też Biegi Tropem Wilczym. Więcej informacji tutaj:

W najbliższą niedzielę w Nowym Sączu odbędzie się Bieg Tropem Wilczym

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętniony zostanie też w Gorlicach. W najbliższą niedzielę (1.03) o godzinie 11.30 w gorlickiej bazylice rozpocznie się Msza św. Natomiast od godzinie 14.00 uczestnicy obchodów spotkają się w Gorlickim Centrum Kultury. Tam zaplanowano prelekcje przedstawicieli IPN oraz wręczenie nagród laureatom VI Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Odbędzie się też koncert laureatów.

 

Posłuchaj:
Kamil Olesiński
Marta Jodłowska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN