Wiceminister Sportu oglądał w Tarnowie obiekty, na których mają się odbyć Igrzyska Europejskie

09.08.2021

Jacek Osuch, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odwiedził halę Jaskółka, sąsiadujący z nią stadion piłkarsko-lekkoatletyczny, teren z basenami, gdzie planowana jest budowa letniego parku wodnego oraz halę sportową PWSZ ze ścianką wspinaczkową.

Aby Igrzyska Europejskie doszły do skutku potrzebna jest specustawa rządowa. Na razie samorządy podpisały tylko list intencyjny.

W programie “Słowo za Słowo” poseł Anna Pieczarka, która zasiada w sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu powiedziała, że parlamentarzyści zajmą się tą sprawą w najbliższych miesiącach.

– My już na najbliższych posiedzeniach komisji kultury fizycznej i sportu mamy prace poświęcone organizacji Igrzysk Europejskich w Małopolsce i te najbliższe decyzje- podejrzewam, że już w tych miesiącach jesiennych- będą zapadać. Będziemy procedować prace związane z powstaniem tej specustawy, przez którą będą mogły popłynąć środki na organizację tej imprezy.

Igrzyska Europejskie odbędą się od 21 czerwca do 2 lipca 2023 r. Zawody odbywać się będą m.in. w Krakowie i Tarnowie, ale też na Śląsku, w Krynicy Zdroju i Zakopanem.

Anna Pieczarka podkreśla, że to niezwykle prestiżowa impreza dla całego regionu.

– Mówi się wstępnie o udziale około 5 tysięcy zawodników z 50 krajów. Więc same te liczby wskazują na bardzo duży charakter i dużą rangę tego wydarzenia. Rangę nie tylko na skalę województwa małopolskiego, Polski ale nawet i Europy czy świata.

W ramach Igrzysk Europejskich w 2023, w Tarnowie rozegranych zostanie kilka dyscyplin, według obecnych planów będą to: plażowa piłka nożna, plażowa piłka ręczna, plażowa siatkówka, badminton i wspinaczka. Tereny kompleksów sportowych w Mościcach zamienią się na kilka tygodni w miasteczko olimpijskie, bo tam rozgrywana będzie większość dyscyplin – tylko zawody wspinaczkowe odbędą się w hali sportowej PWSZ.

Arena Jaskółka Tarnów ma być areną zmagań badmintonistów. Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny i teren obok areny, na którym obecnie znajdują się korty tenisowe, będzie miejscem rozgrywania dyscyplin plażowych. W tym celu stadion zostanie zmodernizowany, powstaną piaszczyste boiska do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej oraz trybuna dla około 1,5 tys. widzów.

Podczas spotkania stwierdzono, że modernizacji zostanie poddana ściana wspinaczkowa. Zmiany, jakie nastąpią na hali PWSZ zostaną określone po wizycie przedstawiciel federacji wspinaczkowej ds. technicznych.

Łączny koszt organizacji zawodów ma wynieść 160 milionów złotych.

Posłuchaj:
Anna Pieczarka
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN