Wiceminister Zdrowia: – Dyrektorzy szpitali dostali pieniądze na podwyżki dla fizjoterapeutów [WIDEO]

16.09.2019

Stroną w sporze o podwyżki dla fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych powinni być dyrektorzy szpitali, a nie Ministerstwo Zdrowia – powiedziała w programie Słowo za Słowo wiceszefowa tego resortu, Józefa Szczurek- Żelazko. W ten sposób odniosła się do zapowiadanej akcji protestacyjnej, która 23 września ma ogarnąć cały kraj.

Do protestu szykują się także tarnowscy fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni. Zamierzają masowo przechodzić na L4.

Wiceminister zdrowia na antenie RDN zwracała uwagę, że dyrektorzy szpitali nie zgodzili się aby rząd przeznaczył dedykowane środki na podwyżki dla tych grup zawodowych.

Tłumaczyła, że w tej sytuacji rząd zwiększył ryczały na szpitale. I z tych środków szefowie placówek mięli wygospodarować pieniądze na podwyżki dla najmniej zarabiających. Na konta szpitali wpłynęły już dwie transze, w kwietniu i lipcu, kolejna będzie w październiku.

– Dyrektorzy szpitali protestowali, samorządowcy protestowali, że ręcznie sterujemy decyzjami dyrektorów, że dyrektorzy są odpowiedzialni i chcą podejmować takie decyzje. Uważali, że nie należy znakować środków, tylko zwiększać ryczałty na szpitale i tutaj stroną w tym sporze powinien być dyrektor szpitala a nie Minister Zdrowia. Taka uprzejma prośba do dyrektorów szpitali, żeby zechcieli jednak w tej kwocie uwzględnić wzrost wynagrodzeń dla tych pracowników, o których mówiliśmy.

Hasłem przewodnim protestu, który ogarnie Polskę 23 września będzie: “Dość poniżania! Przestajemy ratować system”.

Fizjoterapeuci i diagności są zdesperowani. Mówią, że w dalszym ciągu pracują za stawki 1600-1850 zł netto.

Twierdzą, że obiecana podwyżka płac objęła niespełna co trzeciego z nich. Domagają się dwóch podwyżek. Pierwsza o 500 zł już teraz. O kolejnych 500 zł od stycznia.

Do tematu będziemy wracać. Gościem wtorkowego Słowo za Słowo tuż po godz. 8.00 będzie dyrektor szpitala św. Łukasza w Tarnowie, Anna Czech.

Natomiast w Pulsie Regionu o 15.30 rozmawiać będziemy z wiceprzewodniczącą tarnowskiego oddziału związku zawodowego fizjoterapeutów, Agnieszką Gajewską-Podrazą.

Posłuchaj:
Józefa Szczurek-Żelazko
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Stelmach
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN