Więcej drzew wycinamy niż sadzimy?

06.02.2018

Tak wynika z raportu opracowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli, która wzięła pod lupę dziewięć polskich miast. Wśród skontrolowanych przez NIK miejscowości był także Nowy Sącz. Kontrolerzy nie mają zastrzeżeń co do zarządzania zielenią miejską, ale gorzej wygląda to, jeśli zwrócimy uwagę na ochronę zieleni przy powstawaniu nowych budynków.

Mieszkańcy przekonują, że drzew powinno być w mieście coraz więcej. – Nie widzę nigdzie nowej zieleni – zauważa mieszkaniec Nowego Sącza. – Mamy rzeki, wzdłuż których powinny pojawiać się nowe drzewa. Potrzeba nam zieleni, tym bardziej, że drzewa pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen
– dodaje.

Sądecki przyrodnik Grzegorz Tabasz jest sceptyczny jeśli chodzi o sadzenie drzew na dużą skalę w ścisłym centrum miasta. Jego zdaniem miejscem nasadzeń powinny być głównie parki. – Miasto powinno mieć zieleń, ale sensowną, tak zaplanowaną, żeby w skali 30 lat nie trzeba było jej wycinać. Przede wszystkim w parku można poszaleć z zielenią, nie ma domów w pobliżu – podkreśla.

Najwyższa Izba Kontroli w czasie kontroli brała pod uwagę głównie lata 2015-2016. Oprócz Nowego Sącza, sprawdzono także sytuację w Warszawie, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Wrocławiu, Legnicy, Katowicach, Tarnowskich Górach i Krakowie.

Posłuchaj:
Ryszard Nowak
Mieszkańcy
Grzegorz Tabasz
Relacja
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN