Wieczór urodzinowy w rodzinnym mieście ks. prof. Michała Hellera [ZDJĘCIA]

13.03.2021

85. urodziny światowej sławy fizyka, filozofa, kosmologa i teologa były okazją do zorganizowania specjalnego, poświęconego jubilatowi wieczoru urodzinowego w jego rodzinnym mieście.

Dziękuję księdzu profesorowi, że ksiądz powtarza na każdym kroku, że jego dom jest tutaj w Tarnowie – mówił do jubilata prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Ksiądz profesor podróżuje po świecie, może dzisiaj ze względu na pandemię nieco mniej, ale tych podróży odbył wiele i wiem z przekazów publicznych, również ze słów księdza profesora, mówił, że zawsze wraca do domu, a ten dom ma tutaj w Tarnowie. Za to podkreślanie tego miejsca, swojego miejsca na ziemi, bardzo serdecznie w imieniu tarnowian dziękuję. To dla nas absolutny zaszczyt, że ksiądz tak o Tarnowie myśli, tak mówi i tak pięknie pokochał nasze wspólne miasto – powiedział prezydent Tarnowa.

Podczas uroczystości życzenia ks. prof. Michałowi Hellerowi złożyli mieszkańcy Tarnowa.

Życzę mu błogosławieństwa Bożego, zdrowia. – Samych owocnych prac, dalej takich publikacji, taki książek, takich kazań, jak głosi. Jestem zachwycony, 10 minut i wszystko wiem. – Księdzu Hellerowi życzę światłości Ducha Świętego i niech przekazuje tę wiedzę, którą ma nam wszystkim wiernym. – Życzę księdzu dużo zdrowia, łask Bożych i samych wspaniałości.  

Jerzy Baczyński redaktor naczelny ‘Polityki’ podczas rozmowy z ks. Hellerem poruszył temat dotyczący m.in. istnienia Boga.

Bardzo wielu ludzi, także uczonych odrzuca Pana Boga, bo to słowo kryje dla nich treść, która jest nie do zaakceptowania – mówił ks. Heller.

– Wyobraźmy sobie, że chcemy wytłumaczyć absolutnie wszystko, czyli w punkcie wyjścia musimy założyć nic. Jak założymy nic, to nie zrobimy spoza tego nic żadnego kroku, czyli coś musimy założyć żeby wyjaśniać. Dlatego myślę, czy teraz, czy za 100 lat, jeśli nauka będzie się tak bujnie rozwijać, to te same pytania podstawowe, tzw. pierwsze zasady, czasem zamiast Pana Boga to mówią o pierwszych zasadach, Leibniz też tak mówił, to one dalej będą problemem. Od czasów starogreckich nie posunęliśmy się naprzód w rozwiązaniu tych spraw – powiedział jubilat.

Podczas wieczoru urodzinowego wystąpił jazzowy kwartet smyczkowy Atom String Quartet.

Spotkanie urodzinowe ze względów epidemiologicznych miało ograniczony charakter. Transmisja z wydarzenia była dostępna online na stronie www.tarnow.pl

Dodajmy, że ks. prof. Michał Heller jest fundatorem i założycielem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

W 2008 roku jako pierwszy i dotąd jedyny Polak został laureatem Nagrody Templetona przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Mieszkańcy Tarnowa
Ks. prof. Michał Heller
Małgorzata Miczek-Zabawa, Fot. Paweł Topolski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tadeusz Bąk
play
Słowo za słowo(NS) - Tadeusz Królczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN