Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania

31.03.2018

Wielka Sobota poprzedza Zmartwychwstanie. To czas oczekiwania i wyciszenia. Wierni adorują Najświętszy Sakrament. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają na modlitwie ministranci, a wartę pełnią strażacy.

Wielka Sobota to czas, kiedy Kościół łączy się duchowo z Maryją i trwa na modlitwie przy grobie, gdzie leży ciało Jezusa – mówi ks. Marcin Gryzło, wikariusz parafii św. Maksymiliana w Tarnowie.

– Gdy nadejdzie noc rozpocznie się uroczysta Wigilia Paschalna, podczas której w każdym kościele wzniesie się radosny śpiew Gloria oraz paschalnego Alleluja. Jest to czas kiedy zaczynamy świętować zwycięstwo, zmartwychwstanie i największą uroczystość, czyli uroczystość miłości Chrystusa – powiedział w rozmowie z RDN ks. Marcin Gryzło.

Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną. W wielu miejscach procesje rezurekcyjne odbywają się w niedzielny poranek wielkanocny.

W Wielką Sobotę Kościół zachęca do zachowania tzw. postu paschalnego aż do Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego, czyli powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych.

Transmisje w RDN w Wielką Sobotę:

godz. 8.00 – Bazylika Katedralna w Tarnowie – Liturgia Godzin – Godzina czytań i Jutrznia

godz. 20.00 – Bazylika Katedralna w Tarnowie – Wigilia Paschalna, procesja rezurekcyjna

 

Posłuchaj:
Ks. Marcin Gryzło
Małgorzata Miczek-Zabawa, fot. www.parafiaczarnypotok.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN