Wiemy, co ma powstać w ramach Budżetu Obywatelskiego. Czy tym razem uda się zrealizować wszystkie inwestycje?

05.01.2021

Z końcem ubiegłego roku zakończyło się głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Tarnowa spośród 18 projektów wybrali łącznie 11, które mają być zrealizowane w 2021 roku.

Każdy mógł wybrać maksymalnie dwie inwestycje, a łączny koszt wybranych przez tarnowian propozycji to ponad 4 miliony złotych.

Najwięcej głosów zebrało Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej, na które miasto ma przeznaczyć pół miliona złotych.

To już kolejny rok z rzędu, kiedy te centra aktywności senioralne zyskują największe poparcie wśród mieszkańców – mówi rzecznik prezydenta Tarnowa Ireneusz Kutrzuba. – Są zgłaszane praktycznie co roku. Widać, że lobby seniorskie jest bardzo aktywne i jakby częściowo jest to zaprzeczenie tego, że seniorzy są częściowo wykluczeniu, ponieważ głosujemy jednak przede wszystkim za pomocą Internetu.

Oprócz tego mają być jeszcze wykonane m.in. remonty boisk przy Szkołach Podstawowych nr 14 i 20, rozbudowa Strefy Rekreacji Terlikówka czy nowe atrakcje na zboczu Góry św. Marcina – Park Ninja, boisko do siatkówki plażowej czy PUMP TRACK.

W tym roku zastanawia niskie zainteresowanie mieszkańców głosowaniem, które odbywało się w formie internetowej, ale też i tradycyjnej. W sumie swój głos oddało 4395 mieszkańców. To blisko o cztery tysiące mniej niż w roku ubiegłym.

Głosowanie trwało niecałe dwa tygodnie i było zrobione na ostatnią chwilę, bez odpowiedniej promocji – mówi radny miejski Mirosław Biedroń. – Budżet Obywatelski polega na tym, żeby zaangażować jak najwięcej osób do działania. Pokazać im, że mogą coś dobrego zrobić blisko ich miejsca zamieszkania. Wrzucanie budżetu obywatelskiego na ostatnią chwilę, w ostatnim momencie, w czasie świątecznym i noworocznym, kiedy myślimy o innych sprawach to duży błąd ze strony miasta. Trzeba było to wcześniej zorganizować tak jak robiły to inne miasta.

Jak dodaje, niskie zainteresowanie może być też spowodowane tym, że część inwestycji planowanych w budżecie obywatelskim w poprzednich latach nie powstała. Są to m.in. budowa tężni solankowej i tras rowerowych na Górze św. Marcina, ogrodu włoskiego wokół fontanny w Parku Sanguszków czy pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią do piłki nożnej w rejonie ulicy Lotniczej.

 

Cała lista wybranych projektów w kolejności zdobytych głosów:
Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej 2021 (873 głosy, wartość projektu 500 tys. zł),
Remont ogólnodostępnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 14 (583 głosy, wartość 250 tys. zł),
Bezpieczny plac zabaw (576 głosów, wartość 350 tys. zł),
Strefa Rekreacji Terlikówka etap II, czyli boisko sportowe do piłki siatkowej, koszykowej, badmintona i lodowisko (561 głosów, wartość 500 tys. zł),
Wymiana nawierzchni boiska ze sztuczną trawą przy Szkole Podstawowej nr 20 (446 głosów, wartość 490 tys. zł),
Park Ninja i boisko do siatkówki plażowej w Parku Biegowym Marcinka (444 głosy, wartość 144 tys. zł),
Centrum Systemowego Rozwoju Dzieci i Młodzieży (405 głosów, 350 tys. zł),
Klub Zdrowej Mamy i Dziecka 2021 (352 głosy, wartość 150 tys. zł),
PUMP TRACK Marcinka (342 głosy, wartość 500 tys. zł),
Sport, Zabawa, Rekreacja na Grabówce (319 głosów, wartość 500 tys. zł),
Festiwal Smaku i Kultury Świata (297 głosów, wartość 450 tys. zł).

Posłuchaj:
Ireneusz Kutrzuba
Mirosław Biedroń
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN